Հուլիսի 1-ի առավոտյան ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը հարձակվել են Պենզայի վրա։ Հարվածի տակ է հայտնվել «Ռոսկոսմոս»-ի Ֆիզիկական չափումների գիտահետազոտական ինստիտուտը (НИИФИ), գրում է «Astra»-ն, որը տեղորոշել է տեղի բնակիչների նկարահանած տեսանյութերը։ Այս ձեռնարկության թիրախավորման մասին հայտնում է նաև «Supernova+» մոնիթորինգային ալիքը։ Ավելի ուշ հարձակումը հաստատել է Ուկրաինայի գլխավոր շտաբը։
Ինստիտուտը տվիչներ և չափիչ համակարգեր է թողարկում հրթիռատիեզերական ու ավիացիոն տեխնիկայի համար։ Ուկրաինական ռազմական հետախուզության տվյալներով՝ ձեռնարկությունը սարքավորումներ է մատակարարում Սու-34 և Սու-57 կործանիչների, ինչպես նաև Խ-101 ու Խ-59Մ2 թևավոր հրթիռների, «Իսկանդեր», «Բուլավա», «Տոպոլ-Մ» համալիրների և այլ սպառազինությունների համար։ Ինստիտուտը գտնվում է ԱՄՆ պատժամիջոցների ներքո։
Ականատեսները հայտնում են նաև բռնկման երկրորդ օջախի մասին՝ այն շրջանում, որտեղ գտնվում է առանցքակալների գործարանը։ Պենզայի նահանգապետ Օլեգ Մելնիչենկոն հայտարարել է, որ հակաօդային պաշտպանության ուժերը մեկ անօդաչու են խոցել, և ոչ ոք չի տուժել։ Նրա խոսքով՝ «ԱԹՍ-ի բեկորները վնասել են էլեկտրահաղորդման գծերը և ընկել անավարտ շենքի վրա»։
Ավելի ուշ նա գրել է, որ գտնվում է այն օբյեկտում, որտեղ հարձակումից հետո «աշխատում են արտակարգ արձագանքման ծառայությունները»։ Պենզայի կենտրոնում երեք փողոցներով՝ Կուրաևի, Վոլոդարսկու և Լերմոնտովի, դադարեցվել է ավտոմոբիլային երթևեկությունը. այդտեղ են գտնվում մի քանի ռազմարդյունաբերական ձեռնարկություններ, այդ թվում՝ Ֆիզիկական չափումների գիտահետազոտական ինստիտուտը և Էլեկտրամեխանիկական սարքերի գիտահետազոտական ինստիտուտը։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հաստատել է, որ Ուկրաինան հարված է հասցրել Պենզայում գտնվող «ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի ռազմավարական օբյեկտին», որը մշակում և բաղադրիչներ է արտադրում հրթիռների համար։ Բացի այդ, Զելենսկին հայտնել է ռազմաճակատի գծից ավելի քան 1300 կմ հեռավորության վրա գտնվող Ուֆայի նավթավերամշակման գործարանին (ՆՎԳ) հասցված հարվածի մասին։
Դատելով հրապարակված տեսանյութից՝ խոսքը քաղաքի հյուսիսում գտնվող նավթավերամշակման համալիրի մասին է, որի մեջ մտնում են «Բաշնեֆտ-Ուֆանեֆտեխիմ» (տարեկան 9 միլիոն տոննա հզորությամբ) և «Բաշնեֆտ-ՈւՆՎԳ» (մոտ 7 միլիոն տոննա/տարի) ձեռնարկությունները։ Դրանից առաջ Ուֆայի նավթավերամշակման գործարանները հարձակման են ենթարկվել հունիսի 25-ին։
«Ամեն օր կատարվում է ուկրաինական հեռահար պատժամիջոցների կիրառման մեր պլանը։ Սա լիովին արդարացի է ի պատասխան այն ամենի, ինչ Ռուսաստանն անում է մեր դեմ։ Մեզ խաղաղություն է պետք, և հենց դա պետք է գիտակցի Ռուսաստանի ղեկավարությունը։ Ռուսաստանը պետք է ավարտի իր պատերազմը»,- նշել է Զելենսկին։
Ընդհանուր առմամբ, երեքշաբթի երեկոյան ժամը 21:00-ից մինչև չորեքշաբթի առավոտյան 8:00-ն Ուկրաինայի զինված ուժերը Ռուսաստանի ուղղությամբ արձակել են 179 անօդաչու թռչող սարք. հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։ Գերատեսչության տվյալներով՝ ԱԹՍ-ները են խոցվել Աստրախանի, Բելգորոդի, Բրյանսկի, Վոլգոգրադի, Կալուգայի, Կուրսկի, Օրյոլի, Պենզայի, Ռոստովի, Սարատովի, Սամարայի, Տվերի, Ուլյանովսկի մարզերի, Կրասնոդարի և Ստավրոպոլի երկրամասերի, Մոսկվայի տարածաշրջանի, օկուպացված Ղրիմի, ինչպես նաև Ազովի և Սև ծովերի վերևում։

Утром 1 июля украинские беспилотники атаковали Пензу. Под удар попал Научно-исследовательский институт физических измерений (НИИФИ) «Роскосмоса», пишет Astra, геолоцировавшая видео местных жителей. О поражении этого предприятия также сообщает мониторинговый канал Supernova+. Позднее атаку подтвердил украинский Генштаб.
НИИФИ выпускает датчики и измерительные системы для ракетно-космической и авиационной техники. По данным украинской военной разведки, предприятие поставляет оборудование для истребителей Су-34 и Су-57, а также для крылатых ракет Х-101, Х-59М2, комплексов «Искандер», «Булава», «Тополь-М» и другого вооружения. НИИФИ находится под санкциями США.
Очевидцы также сообщают о втором очаге возгорания — в районе, где находится подшипниковый завод. Губернатор Пензенской области Олег Мельниченко заявил, что силы ПВО сбили один беспилотник, никто не пострадал. По его словам, «обломки БПЛА повредили линии электропередачи и упали на недостроенное здание».
Позже он написал, что находится на объекте, где после атаки «работают службы экстренного реагирования». В центре Пензы перекрыли автомобильное движение по трем улицам: Кураева, Володарского и Лермонтова — там находятся несколько оборонных предприятий, в том числе НИИФИ и НИИ электромеханических приборов.
Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил, что Украина нанесла удар по «стратегическому объекту российского ВПК» в Пензе, который разрабатывает и производит компоненты для ракет. Кроме того, Зеленский сообщил об ударе по НПЗ в Уфе более чем в 1300 км от линии фронта.
Судя по опубликованному видео, речь идет о нефтеперерабатывающем комплексе на севере города: в него входят предприятия «Башнефть-Уфанефтехим» (мощность 9 млн тонн в год) и «Башнефть-УНПЗ» (около 7 млн т/г). До этого уфимские НПЗ попадали под атаку 25 июня.
«Ежедневно выполняется наш план применения украинских дальних санкций. Это вполне справедливо в ответ на все, что Россия делает против нас. Нам нужен мир, и именно это должно осознать российское руководство. Россия должна закончить свою войну», — отметил Зеленский.
Всего с 21:00 вторника до 8:00 среды Вооруженные силы Украины запустили по России 179 беспилотников, сообщило Минобороны РФ. По данным ведомства, БПЛА были «перехвачены и уничтожены» над Астраханской, Белгородской, Брянской, Волгоградской, Калужской, Курской, Орловской, Пензенской, Ростовской, Саратовской, Самарской, Тверской, Ульяновской областями, Краснодарским и Ставропольским краями, Московским регионом, оккупированным Крымом, Азовским и Черным морями.