Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի կողմից գերատեսչության լիազորություններն ընդլայնելու մտադրությունը «կատարյալ քաոսի» է հանգեցրել Եվրամիության (ԵՄ) արտաքին քաղաքականությունում։ Հուլիսի 1-ին հրապարակված հարցազրույցում այսպիսի կարծիք է հայտնել Եվրոպական դիվանագիտության նախկին ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
«Եվրահանձնաժողովը չի խոսում Եվրոպական միության անունից, այն ներկայացնում է միայն ինքն իրեն»,- հայտարարել է նա Politico պարբերականին տված հարցազրույցում։
Որպես օրինակ՝ Բորելը հիշատակել է Միջերկրածովյան տարածաշրջանի հարցերով եվրահանձնակատար Դուբրավկա Շուիցայի այցը՝ ընդգծելով, որ նա ԵՄ անունից հանդես գալու լիազորություններ չի ունեցել։ Նախկին պաշտոնյան հավելել է, որ սա տեղի է ունեցել այն ֆոնին, երբ Իսրայելն ավելի վաղ արգելել էր ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցչի մուտքը երկիր։
Բացի այդ, եվրոպական դիվանագիտության նախկին ղեկավարը հայտարարել է Եվրոպայի պաշտպանական քաղաքականության ոլորտում ինստիտուցիոնալ լարվածության աճի մասին։ Նա ընդգծել է, որ Անդրյուս Կուբիլյուսին պաշտպանության հարցերով եվրահանձնակատար նշանակելը հակասում է Եվրահանձնաժողովի գործառույթներին, որը, նրա խոսքով, չպետք է հավակնի «ստվերային Պենտագոնի» դերին։
Մայիսին Bloomberg գործակալությունը հայտնել էր, որ եվրոպացի պաշտոնյաներին տհաճ է ֆոն դեր Լայենի կառավարման ոճը, քանի որ նա «տարված է իշխանությամբ»։ Պարբերականի տվյալներով՝ ԵՀ ամենօրյա աշխատանքը ղեկավարում է խորհրդականների «փակ թիմը», իսկ ինքը՝ ֆոն դեր Լայենը, երկրորդ պլան է մղում գրեթե բոլորին, բացի իր մերձավոր շրջապատից, և զբաղվում է «միկրոմենեջմենթով»։
Փետրվարին նշվել է, որ Եվրամիության որոշ երկրներ ցանկանում էին դատական հայց ներկայացնել Եվրահանձնաժողովի դեմ՝ Եվրահանձնաժողովի լիազորությունների ընդլայնման ֆոնին։ Շեշտվում է, որ նման նախաձեռնությունը վիճարկում է անցյալ տարի Եվրախորհրդարանի և ԵՀ-ի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը, որը օրենսդիր մարմնին ավելի մեծ ազդեցություն է տալիս որոշումների կայացման գործընթացում։

Намерение главы Еврокомиссии (ЕК) Урсулы фон дер Ляйен расширить полномочия своего ведомства привело к «полному хаосу» во внешней политике Евросоюза (ЕС). Такое мнение 1 июля выразил бывший глава европейской дипломатии Жозеп Боррель.
«Еврокомиссия не говорит от имени Европейского союза, она представляет только саму себя», — рассказал он в интервью газете Politico.
Для примера Боррель вспомнил про поездку еврокомиссара по делам Средиземноморья Дубравки Шуицы, отметив, что у нее не было полномочий выступать от имени ЕС, особенно на фоне того, что Израиль ранее запретил въезд верховному представителю ЕС по иностранным делам.
Кроме того, экс-глава европейской дипломатии заявил о росте институциональной напряженности в сфере оборонной политики Европы. Он подчеркнул, что назначение Андрюса Кубилюса еврокомиссаром по обороне противоречит функциям ЕК, которая, по его словам, не должна претендовать на роль «теневого Пентагона».
В мае агентство Bloomberg сообщило, что европейских чиновников отталкивает стиль управления фон дер Ляйен, так как она «одержима властью». По данным издания, «сплоченная команда» советников управляет повседневной работой ЕК, а сама фон дер Ляйен отодвигает на второй план почти всех, кроме ближайшего круга, и «занимается микроменеджментом».
В феврале отмечалось, что некоторые страны Евросоюза хотели подать иск в суд против ЕК на фоне расширения полномочий Европарламента (ЕП). Отмечается, подобная инициатива оспаривает соглашение, достигнутое между ЕП и ЕК в прошлом году, которое предоставляет законодательному органу большее влияние на процесс принятия решений.