Ադրբեջանի երեք հրեական համայնքների ղեկավարները դիմում են հղել Իսրայելի խորհրդարանի (Քնեսեթ) պատգամավորներին՝ կոչ անելով չաջակցել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված նախաձեռնությանը։ Դիմումը ստորագրել են Բաքվի լեռնային հրեաների համայնքի նախագահ Միլիխ Եվդաևը, ինչպես նաև Բաքվի աշկենազ և սեֆարդ հրեաների համայնքների ղեկավարներ Ալեքսանդր Շարովսկին ու Գենադի Իսաևը։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ Հարավային Կովկասում ձևավորվող խաղաղության և կայունության գործընթացի վրա։
Դիմումի հեղինակները նշում են, որ բարդ ու զգայուն պատմական իրադարձությունները պետք է մնան պատմաբանների ու փորձագետների գիտական հետազոտությունների տիրույթում, այլ ոչ թե դառնան քաղաքական որոշումների առարկա։ Նրանց կարծիքով՝ նման հարցերի քաղաքականացումը կարող է անհարկի լարվածություն ստեղծել Իսրայելի անկեղծ բարեկամների շրջանում։

Лидеры трех еврейских общин Азербайджана направили обращение к депутатам парламента Израиля (Кнессета) с призывом не поддерживать инициативу, связанную с признанием  Геноцида армян. Обращение подписали председатель Общины горских евреев Баку Милых Евдаев, а также руководители  Общин ашкеназских и сефардских евреев Баку Александр Шаровский и Геннадий Исаев.
В документе подчеркивается, что признание Геноцида армян может негативно сказаться на процессе мира и стабильности, который начинает формироваться на Южном Кавказе.
Авторы обращения отмечают, что сложные и чувствительные исторические события должны оставаться предметом научных исследований историков и экспертов, а не политических решений. По их мнению, политизация подобных вопросов способна создать ненужную напряженность среди искренних друзей Израиля.