Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունը մերժել է անցյալ շաբաթ Վաշինգտոնում ստորագրված և Լիբանանի ու Իսրայելի միջև հարաբերություններում հետագա քայլերը սահմանող շրջանակային փաստաթղթի հասցեին հնչող քննադատությունները, հաղորդում է Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA):
Նրա բնորոշմամբ՝ այդ փաստաթուղթը չպետք է դիտարկվի որպես լիարժեք համաձայնագիր երկու պետությունների միջև։
Աունն ընդգծել է, որ շրջանակային փաստաթուղթը համաձայնագիր չէ։
«Լիբանանի խնդիրը կապված է Իսրայելի հետ, որը ինքնիշխան պետություն է և ինքնուրույն որոշում է ընդունել բանակցություններ վարել իր անունից։ Լիբանանը չի հրաժարվել իր իրավական, քաղաքական կամ սկզբունքային դիրքորոշումներից, ինչպես պնդում են ոմանք»,- հայտարարել է երկրի նախագահը։
Ելույթ ունենալով Լիբանանի փաստաբանների պալատի և տնտեսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների առջև՝ Աունը միաժամանակ կոչ է արել ներքին պառակտում թույլ չտալ և զերծ մնալ փողոցային բողոքի ցույցերից։
Շրջանակային փաստաթուղթը չի նախատեսում իսրայելական զորքերի անհապաղ դուրսբերում Հարավային Լիբանանի տարածքից, որն Իսրայելը շարունակում է վերահսկել։ Փոխարենը դրանում խոսվում է փուլային գործընթացի մասին, որը կապված է «Հըզբոլլահ» շարժման զինաթափման հետ։

Президент Ливана Джозеф Аун отверг критику в адрес рамочного документа, подписанного на прошлой неделе в Вашингтоне и определяющего дальнейшие шаги в отношениях между Ливаном и Израилем, сообщает Национальное информационное агентство Ливана (NNA).
По его словам, этот документ не следует рассматривать как полноценное соглашение между двумя государствами.
Аун подчеркнул, что рамочный документ не является соглашением.
«Проблема Ливана связана с Израилем, который является суверенным государством и самостоятельно принял решение вести переговоры от своего имени. Ливан не отказался от своих правовых, политических или принципиальных позиций, как утверждают некоторые», — заявил президент страны.
Выступая перед представителями Ливанской коллегии адвокатов и экономических организаций, Аун также призвал не допускать внутреннего раскола и воздержаться от уличных протестов.
Рамочный документ не предусматривает немедленного вывода израильских войск с территории южного Ливана, которую Израиль продолжает контролировать. Вместо этого в нём говорится о поэтапном процессе, который увязывается с разоружением движения «Хезболла».