Ռուսաստանում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին ISNA գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ, Ռուսաստանի նախկին նախագահ և նախկին վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը Թեհրանում անցկացվելիք արարողությանը կմասնակցի որպես Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հատուկ ներկայացուցիչ։
Ջալալիի խոսքով՝ ռուսական պատվիրակության կազմում կընդգրկվեն նաև ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության, Ռուս ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև սուննի մուֆտիների խումբ և մի շարք շիա կրոնական գործիչներ։
Իրանի դեսպանը նշել է, որ Ռուսաստանի քաղաքական ու կրոնական շրջանակների, ինչպես նաև տարբեր դավանանքների ներկայացուցիչների մասնակցությունը վկայում է հանգուցյալի անձի հանդեպ տածած մեծ հարգանքի մասին և արտացոլում է Իրանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների խորությունը։

Посол Ирана в России Казем Джалали заявил в интервью агентству ISNA, что заместитель председателя Совета безопасности РФ, бывший президент и экс-премьер-министр России Дмитрий Медведев примет участие в церемонии в Тегеране в качестве специального представителя президента России Владимира Путина.
По словам Джалали, в состав российской делегации также войдут представители Министерства иностранных дел РФ, Русской православной церкви, а также группа суннитских муфтиев и ряд шиитских религиозных деятелей.
Иранский посол отметил, что участие представителей политических и религиозных кругов России, а также различных конфессий свидетельствует о высоком уважении к личности покойного и отражает глубину отношений между Ираном и Россией.