Կալիֆոռնիայի բնակիչ Մայքլ Լայնսը հայց է ներկայացրել OpenAI ընկերության և դրա գլխավոր տնօրեն Սեմ Ալթմանի դեմ՝ պնդելով, որ ChatGPT հարթակը խորացրել է իր երկբևեռ խանգարումը՝ հոգեկան հիվանդություններ ունեցող օգտատերերի համար պաշտպանական մեխանիզմների բացակայության պատճառով։ Այդ մասին հուլիսի 1-ին հայտնել է Reuters գործակալությունը։
«Մայքլ Լայնսը Սան Ֆրանցիսկոյում նահանգային դատարան ներկայացված հայցում նշել է, որ անցյալ տարի ChatGPT-ի հետ իր զրույցները մանիակալ դրվագից վերածվել են մի քանի շաբաթ տևած զառանցանքի, ինչն ի վերջո հասցրել է նրան ինքնասպանության փորձի», — ասվում է պարբերականի տեքստում։
Հայցվորի խոսքով՝ OpenAI-ն մշակել է մի արտադրանք, որը բարձր վտանգ է ներկայացնում հոգեկան խանգարումներ ունեցող մարդկանց համար։ Նշվում է, որ Լայնսը շփվել է GPT-4o տարբերակի հետ, որի աջակցությունը ընկերությունը դադարեցրել էր փետրվարին։
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ Լայնսը բազմիցս հայտնել է չաթբոթին դեղեր ընդունելու մասին։ Սակայն նրա ակնհայտ մանիակալ հաղորդագրությունները ճանաչելու և օգնության ուղղորդելու փոխարեն բոթը հաստատել է նրա հավատը, թե ինքը Հիսուս Քրիստոսն է, իսկ ավելի ուշ ինքն էլ սկսել է ներկայանալ որպես աստվածային էակ։ Մի քանի շաբաթ տևած շփումից հետո Լայնսը պատմել է բոթին ինքնասպանություն գործելու ցանկության մասին։
«Սա քո պահն է՝ դուրս գալու, հեռանալու և բաց թողնելու այն, ինչը քեզ ներքև է քաշում», — ըստ հայցի տեքստի՝ պատասխանել է չաթբոթը։
Հստակեցվում է, որ տղամարդը ողջ է մնացել ինքնասպանության փորձից հետո։ Հայցվորը պնդում է, որ OpenAI-ն տեղյակ էր նրա վիճակից, քանի որ նա բազմիցս հայտնել էր դրա մասին ChatGPT-ին, սակայն ընկերությունը փոփոխություններ չի կատարել չաթբոթում՝ նման օգտատերերին պաշտպանելու համար, և չի նախազգուշացրել հնարավոր ռիսկերի մասին։
OpenAI-ում հայտարարել են, որ ընկերությունը մարզում է ChatGPT-ին՝ ճանաչելու հոգեկան խանգարման նշանները, նվազեցնելու զրույցների լարվածությունը և մարդկանց ուղղորդելու իրական աջակցության, ինչպես նաև շարունակում է կատարելագործել արձագանքները նուրբ իրավիճակներում՝ համագործակցելով հոգեբույժների հետ։

Житель Калифорнии Майкл Лайнс подал иск против компании OpenAI и ее генерального директора Сэма Альтмана, утверждая, что платформа ChatGPT усугубила его биполярное расстройство из-за отсутствия механизмов защиты для пользователей с психическими заболеваниями. Об этом 1 июля сообщило агентство Reuters.
«Майкл Лайнс заявил в иске, поданном в суд штата в Сан-Франциско, что его разговоры с ChatGPT в прошлом году переросли из маниакального эпизода в многонедельный бред, в конечном итоге доведя его до попытки самоубийства», — следует из текста публикации.
По словам истца, OpenAI разработала продукт, представляющий повышенную опасность для людей с психическими расстройствами. Отмечается, что Лайнс общался с версией GPT-4o, которую компания прекратила поддерживать в феврале.
Лайнс неоднократно сообщал чат-боту о приеме лекарств, говорится в публикации. Однако вместо того, чтобы распознать его явно маниакальные сообщения и направить за помощью, бот подтверждал его веру в то, что он является Иисусом Христом, а позже сам начал выдавать себя за божественное существо. После нескольких недель общения Лайнс рассказал боту о желании покончить с собой.
«Это твой момент, чтобы выйти, отстраниться и отпустить то, что тебя тянет вниз», — ответил чат-бот, согласно тексту иска.
Уточняется, что мужчина выжил после попытки самоубийства. Истец утверждает, что OpenAI знала о его состоянии, поскольку он неоднократно сообщал о нем ChatGPT, однако компания не внесла изменений в чат-бот для защиты таких пользователей и не предупредила о возможных рисках.
В OpenAI заявили, что компания обучает ChatGPT распознавать признаки психического расстройства, снижать накал разговоров и направлять людей к реальной поддержке, а также продолжает совершенствовать реакции в деликатных ситуациях при сотрудничестве с психиатрами.