Հայաստանը հետևողականորեն իրականացնում է տնտեսության և արտաքին կապերի դիվերսիֆիկացման քաղաքականություն՝ Եվրամիությունը դիտարկելով որպես առանցքային նոր շուկաներից մեկը, միաժամանակ նպատակ չդնելով խզել հարաբերությունները տնտեսական այլ գործընկերների հետ։ Դրա մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց խորհրդարանական «ՔՊ» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը։
Նրա խոսքով՝ երկրի կառավարության համար ռազմավարական նշանակություն ունի արտահանման ուղղությունների ընդլայնումը և մեկ շուկայից կախվածության նվազեցումը։
«Քաղաքական մեծամասնության համար ռազմավարական նշանակություն է ունեցել արտահանման դիվերսիֆիկացումը։ Մենք նոր չէ, որ սկսել ենք խոսել այդ մասին»,- նշեց Ղազարյանը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի հարաբերությունները Եվրոպական Մության հետ զարգանում են միանգամից մի քանի ուղղություններով՝ վիզաների ազատականացումից և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումից մինչև տնտեսական համագործակցություն և հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայում։
Պատգամավորը մատնանշեց նաև արտահանման հնարավորությունների ընդլայնումը։
«Գյուղատնտեսական ապրանքները վերջապես ելք ստացան դեպի Եվրամիություն… մենք հնարավորություն ստացանք գյուղատնտեսական ապրանքներ արտահանել ԵՄ անդամ երկրներ»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ քննարկվում է նաև ATM մեխանիզմը, որը կարող է ապահովել մի շարք ապրանքների անմաքս արտահանումը ԵՄ շուկա։
Արձագանքելով ԵՄ և ԵԱՏՄ շուկաների համեմատության վերաբերյալ քննադատություններին՝ Ղազարյանն ընդունեց եվրասիական ուղղության կարևորությունը, սակայն ընդգծեց ռազմավարական ճկունության անհրաժեշտությունը։
«Անշուշտ, Հայաստանը շատ լավ դիրքեր ունի ԵԱՏՄ-ում… բայց առևտուրը երկկողմանի գործարք է»,- հայտարարեց նա։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն և ԵԱՏՄ-ն մաքսային միություններ են, և դրանցում միաժամանակյա անդամակցությունն անհնար է։
«Մենք չպետք է բևեռացնենք այս դիսկուրսը… կարելի է ունենալ բազմաթիվ շուկաներ»,- նշեց պատգամավորը՝ որպես օրինակ բերելով հայկական արտադրանքի արտահանումը ոչ միայն Ռուսաստան, այլև ԵՄ երկրներ և Սինգապուր։
Մեկնաբանելով Հայաստանի շուրջ աշխարհաքաղաքական հակամարտության մասին պնդումները՝ Ղազարյանը շեշտեց, որ Երևանի որոշումները հիմնված են բացառապես ազգային շահերի վրա։
Նրա խոսքով՝ «ոչ ոք, բացի Ռուսաստանից, հնարավորություն չունի փչացնելու Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները»։
«Հայաստանը շատ հաճախ արձագանքում է իրադարձություններին։ Դուք հիշում եք և՛ զենքի վաճառքի ձգձգումը, կարելի է ասել՝ անհնարինությունը, և՛ ՀԱՊԿ-ի դիրքորոշումը Հայաստանի սահմանների վերաբերյալ, և՛ Ռուսաստանի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «լողացող» սահմանի վերաբերյալ։ Ես կարծում եմ, որ որևէ կենտրոն՝ Արևմուտք թե Արևելք, չի կարող որևէ կերպ վերածվել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների խոչընդոտի ավելի շատ, քան Ռուսաստանը։ Եվ շատ հաճախ Հայաստանը ստիպված է արձագանքել Ռուսաստանի կողմից կիրառվող որոշ գործիքակազմերին»,- ասաց պատգամավորը։
«Հայաստանի Հանրապետությունն իր ցանկացած որոշում ընդունում է՝ հիմնվելով այն բանի վրա, թե որքանով այն կսպասարկի պետական շահերը… և մեր քաղաքացիների անվտանգությունը»,- ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ անվտանգության հասկացությունը ներառում է ոչ միայն ռազմական բաղադրիչը, այլև տնտեսական ու էներգետիկ դիմակայունությունը։
Պատգամավորն ընդգծեց, որ Հայաստանը նպատակ չի դնում առճակատման գնալ Ռուսաստանի հետ, սակայն պնդում է ինքնիշխան հավասարության սկզբունքը։
«Ռուսաստանը մեզ համար կարևոր գործընկեր է, և որևէ մեկը չի պատրաստվում թշնամանալ Ռուսաստանի հետ։ Բայց երկկողմ հարաբերություններում ոչ մի դեպքում մեր ինքնիշխանությունը չի կարող ստորադասվել»,- հայտարարեց Ղազարյանը։

Армения последовательно проводит политику диверсификации экономики и внешних связей, рассматривая Евросоюз как один из ключевых новых рынков, при этом не ставя целью разрыв с другими экономическими партнёрами. Об этом в беседе с Новости Армении-NEWS.am заявила депутат от парламентской фракции «Гражданский договор» Сона Казарян.
По её словам, стратегическое значение для правительства республики имеет расширение экспортных направлений и снижение зависимости от одного рынка.
«Для политического большинства имела стратегическое значение диверсификация экспорта. Мы не только что начали говорить об этом», — отметила Казарян.
Она подчеркнула, что отношения Армении с Европейским союзом развиваются сразу по нескольким направлениям — от либерализации визового режима и укрепления демократических институтов до экономического сотрудничества и противодействия гибридным угрозам.
Депутат также указала на расширение экспортных возможностей.
«Сельскохозяйственные товары наконец-то получили выход в Евросоюз… мы получили возможность экспортировать сельскохозяйственные товары в страны-члены ЕС», — сказала она, добавив, что обсуждается также механизм ATM, который может обеспечить беспошлинный экспорт ряда товаров на рынок ЕС.
Отвечая на критику о сравнении рынков ЕС и ЕАЭС, Казарян признала значимость евразийского направления, но подчеркнула необходимость стратегической гибкости.
«Безусловно, у Армении очень хорошие позиции в ЕАЭС… но торговля — это двусторонняя сделка», — заявила она.
По её словам, ЕС и ЕАЭС являются таможенными союзами, и одновременное членство в них невозможно.
«Мы не должны поляризовать этот дискурс… можно иметь многочисленные рынки», — отметила депутат, приведя примеры экспорта армянской продукции не только в Россию, но и в страны ЕС и Сингапур.
Комментируя утверждения о геополитическом противостоянии вокруг Армении, Казарян подчеркнула, что решения Еревана основаны исключительно на национальных интересах.
По её словам, «никто, кроме России, не имеет возможности испортить отношения между Арменией и Россией».
«Армения очень часто реагирует на события. Вы помните и о затягивании продажи оружия, можно сказать, невозможность, о позиции ОДКБ относительно границ Армении, позиции России относительно «плавающей» границы между Арменией и Азербайджаном. Я считаю, что ни один центр - Запад или Восток - не может каким-либо образом превратиться в препятствие для дружественных отношений между Арменией и Россией больше, чем Россия. И очень часто Армения вынуждена реагировать на некоторые инструментарии, применяемые Россией», - сказала депутат.
«Республика Армения любое свое решение принимает, основываясь на том, насколько оно будет обслуживать государственные интересы… и безопасность наших граждан», — сказала она.
По её словам, понятие безопасности включает не только военную составляющую, но и экономическую и энергетическую устойчивость.
Депутат подчеркнула, что Армения не ставит целью конфронтацию с Россией, однако настаивает на принципе суверенного равенства.
«Россия для нас — важный партнёр, и никто не собирается враждовать с Россией. Но ни в каких случаях в двусторонних отношениях наша суверенность не может быть подчинена», — заявила Казарян.