Կրասնոդարում ձերբակալել են Ռոստովի մարզի երկու բնակչի՝ ուռճացված գնով բենզին վերավաճառելու փորձի կասկածանքով, հայտնել են ՆԳՆ տարածաշրջանային վարչությունից։ Ոստիկանության տվյալներով՝ 21 և 22 տարեկան տղամարդիկ մեսենջերներից մեկում գտել էին Կրասնոդարում մեծածախ գնորդի, այնուհետև Դոնի Ռոստովի բենզալցակայանում գնել էին վառելիք և վարձակալված մեքենայով ուղևորվել էին մարզկենտրոն՝ այն վաճառելու համար։ Կասկածյալների ավտոմեքենայում օպերատիվ աշխատակիցները հայտնաբերել են մոտ հազար լիտր ԱԻ-95 բենզին։
ՆԳՆ-ում նշել են, որ ձերբակալվածների գործողություններում նկատվում են ՌԴ ՔՕ 238-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ (անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքների և արտադրանքի արտադրություն, պահեստավորում, փոխադրում կամ իրացում)։ Հոդվածով առավելագույն պատիժը նախատեսում է մինչև 6 տարվա ազատազրկում։ Վառելիքային ճգնաժամի ֆոնին, որը Ռուսաստանում սրվել է նավթավերամշակման գործարաններին ուղղված ուկրաինական հարվածների պատճառով, 40 մարզերի իշխանությունները վառելիքի վաճառքի պաշտոնական սահմանափակումներ են մտցրել, բենզինի և դիզվառելիքի պակասի խնդրին բախվել են ավելի քան 80 սուբյեկտների բնակիչներ։ Ավտոմեքենաների սեփականատերերը սկսել են հերթեր կանգնել վառելիքի համար, որոնցից մեկը՝ Անդրբայկալյան երկրամասում, ձգվել է չորս կիլոմետր։
Երեք տարածաշրջաններում՝ Անդրբայկալում, Իրկուտսկի մարզում և Կրասնոդարի երկրամասում, բենզալցակայաններում պարեկություն են սահմանել հերթերը վերահսկելու համար։ Մասնավորապես, Կուբանում «հասարակական կարգապահությանը և բենզալցակայանների աշխատանքի օպտիմալացմանը» հետևում են կազակները և կամավորները։ Միևնույն ժամանակ, որոշ տարածաշրջաններում բենզալցակայանները սկսել են բենզին բաց թողնել առաջնահերթ կարգով պաշտոնյաներին և պետական հաստատությունների աշխատակիցներին։ «7x7»-ի տվյալներով՝ նման իրավիճակ նկատվում է Սարատովի «Ռոսնեֆտի» բենզալցակայաններից մեկում, ինչպես նաև Վոլգոգրադի «Գազպրոմի» բենզալցակայանում և Չելյաբինսկի ու Եկատերինբուրգի միջև M-5 մայրուղու «Ռոսնեֆտի» կայաններում։
Energy Intelligence-ում հաշվարկել են, որ ուկրաինական անօդաչուները մարտ ամսից առնվազն 50 անգամ հարձակվել են ռուսական նավթարդյունաբերության օբյեկտների վրա։ Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ հունիսին Ռուսաստանում նավթավերամշակման ծավալները նվազել են մինչև 21 տարվա նվազագույն մակարդակ՝ օրական 4 մլն բարելից պակաս, ընդ որում՝ հզորությունների մոտ 30 տոկոսը պարապուրդի է մատնված եղել։ Արդյունքում՝ Reuters-ի տվյալներով, բենզինի արտադրությունը նվազել է 25 տոկոսով՝ հասնելով օրական 85 հազար տոննայի այն դեպքում, երբ ամառային սպառումը կազմում է 110 հազար տոննա։

В Краснодаре задержали двух жителей Ростовской области по подозрению в попытке перепродать бензин по завышенной цене, сообщили в региональном управлении МВД. По данным полиции, мужчины 21 и 22 лет нашли в одном из мессенджером оптового покупателя в Краснодаре, после чего приобрели топливо на автозаправочной станции в Ростове-на-Дону и на арендованной машине направились в краевой центр для его продажи. В автомобиле подозреваемых оперативники обнаружили около 1 тыс. литров бензина АИ-95.
В МВД отметили, что в действиях задержанных усматриваются признаки преступления, предусмотренного ст. 238 УК РФ (производство, хранение, перевозка либо сбыт товаров и продукции, не отвечающих требованиям безопасности). Максимальное наказание по статье предполагает до 6 лет колонии. На фоне топливного кризиса, который разгорелся в России из-за украинских ударов по нефтеперерабатывающим заводам, власти 40 регионов ввели официальные ограничения на продажу топлива, а с нехваткой бензина и дизеля столкнулись жители более 80 субъектов. Автовладельцы стали выстраиваться в очереди за топливом, одна из которых — в Забайкальском крае — растянулась на четыре километра.
В трех регионах — в Забайкалье, Иркутской области и Краснодарском крае — ввели патрули на заправках для контроля за очередями. В частности, на Кубани за «общественной дисциплиной и оптимизацией работы заправочных станций» следят казаки и волонтеры. При этом в некоторых регионах заправки стали отпускать бензин в приоритетном порядке чиновникам и сотрудникам госучреждений. По данным «7х7», такая ситуация наблюдается на одной из АЗС «Роснефти» в Саратове, а также на заправке «Газпрома» в Волгограде и станциях «Роснефти» на трассе М-5 между Челябинском и Екатеринбургом.
Украинские беспилотники атаковали объекты российской нефтяной промышленности не менее 50 раз с марта, подсчитали в Energy Intelligence. По оценкам аналитиков, в июне объемы нефтепереработки в России упали до минимального уровня за 21 год — менее 4 млн баррелей в сутки, при этом простаивало около 30% мощностей. В результате, по данным Reuters, выпуск бензина упал на 25% — до 85 тыс. тонн в сутки, тогда как летнее потребление составляет 110 тыс. тонн.