Հուլիսի 4-ից ԱՄՆ-ում պաշտոնապես սկսել է գործել Trump Account ծրագիրը, որի շրջանակում ծնողները, խնամակալները, գործատուները և այլ անձինք կարող են երեխաների համար բացել հատուկ ներդրումային հաշիվներ հարկային արտոնություններով երկարաժամկետ խնայողությունների համար։
Անցյալ տարի ընդունված One Big Beautiful Bill Act օրենքին համապատասխան ստեղծված ծրագիրը նախատեսում է, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2028 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծնված երեխաները, հաշիվը բացելուց հետո, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունից կստանան 1 000 դոլարի սկզբնական մուծում, որը կներդրվի ֆոնդային շուկայում, հայտնել է CBS News-ը։
Հաշիվները նախատեսված են մինչև 18 տարեկան երեխաների համար և պետք է օգնեն նրանց չափահաս դառնալու պահին ձևավորել խնայողություններ։ Մինչև 18 տարին լրանալը միջոցները ներդրվում են ինդեքսային փայատիրական կամ բորսայական ֆոնդերում, որոնք հետևում են խոշոր ֆոնդային ինդեքսներին, օրինակ՝ S&P 500-ին։ Դրանից հետո հաշիվը կգործի ավանդական անհատական կենսաթոշակային հաշվի սկզբունքով։
Առանց պետական մուծման և բարեգործական նվիրատվությունների հաշվառման՝ յուրաքանչյուր երեխայի համար հաշվին կարելի է մուծել տարեկան մինչև 5 000 դոլար։ Գործատուների մուծումները սահմանափակվում են տարեկան 2 500 դոլարով և հաշվարկվում են ընդհանուր սահմանաչափի մեջ։
Որպես կանոն, մինչև 18 տարին լրանալը միջոցներից օգտվել հնարավոր չէ։ Չափահաս դառնալուց հետո գումարը կարելի է թողնել հաշվին կամ օգտագործել որոշակի նպատակներով, ներառյալ կրթության վճարումը, բնակարանի ձեռքբերումը կամ սեփական բիզնեսի բացումը։ Եթե միջոցներն օգտագործվեն ոչ նպատակային մինչև 59,5 տարեկանը, նախատեսվում է 10 տոկոս տուգանք՝ ավանդական կենսաթոշակային հաշիվների կանոնների նման։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության տվյալներով՝ այս պահին ծրագրում արդեն գրանցվել է մոտ 6 միլիոն մարդ։ Բացի այդ, մի շարք խոշոր ընկերություններ, այդ թվում՝ Dell Technologies-ը, Bank of America-ն, JPMorgan Chase-ը և Micron Technology-ն, հայտարարել են հաշիվները լրացուցիչ ֆինանսավորելու մտադրության մասին, իսկ ձեռնարկատերեր Մայքլ Դելը և Սյուզան Դելը խոստացել են հատկացնել 250-ական դոլար՝ մինչև 2025 թվականը ծնված և պետական սկզբնական մուծում ստանալու իրավունք չունեցող 25 միլիոն ամերիկացի երեխաների համար։

С 4 июля в США официально начала действовать программа Trump Account, в рамках которой родители, опекуны, работодатели и другие лица могут открывать детям специальные инвестиционные счета с налоговыми льготами для долгосрочных накоплений.
Программа, созданная в соответствии с принятым в прошлом году законом One Big Beautiful Bill Act, предусматривает, что дети, родившиеся в период с 1 января 2025 года по 31 декабря 2028 года, после открытия счета получат от Министерства финансов США стартовый взнос в размере 1000 долларов, который будет инвестирован в фондовый рынок, сообщает CBS News.
Счета предназначены для детей младше 18 лет и должны помочь им сформировать накопления к совершеннолетию. В период до достижения 18 лет средства инвестируются в индексные паевые или биржевые фонды, отслеживающие крупные фондовые индексы, такие как S&P 500. После этого счет будет функционировать по принципу традиционного индивидуального пенсионного счета.
Без учета государственного взноса и благотворительных пожертвований на счет можно вносить до 5000 долларов в год на каждого ребенка. Взносы работодателей ограничены 2500 долларами ежегодно и засчитываются в общий лимит.
Как правило, воспользоваться средствами до достижения 18 лет нельзя. После совершеннолетия деньги можно оставить на счете либо использовать на определенные цели, включая оплату образования, покупку жилья или открытие собственного бизнеса. При использовании средств не по назначению до достижения 59,5 года предусмотрен штраф в размере 10%, аналогичный правилам традиционных пенсионных счетов.
По данным Министерства финансов США, на сегодняшний день в программе уже зарегистрировались около 6 миллионов человек. Кроме того, ряд крупных компаний, включая Dell Technologies, Bank of America, JPMorgan Chase и Micron Technology, заявили о намерении дополнительно финансировать счета, а предприниматели Майкл Делл и Сьюзан Делл пообещали выделить по 250 долларов для 25 миллионов американских детей, родившихся до 2025 года и не имеющих права на государственный стартовый взнос.