Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 10-ից մեկնում է արձակուրդ, որը նախատեսում է անցկացնել Հայաստանում։ Այդ մասին կառավարության ղեկավարը հայտարարել է հուլիսի 9-ին կայացած ճեպազրույցում՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին իր հանգստի ծրագրերի և հետագա աշխատանքի ժամանակացույցի վերաբերյալ։
Նա ընդգծել է, որ, չնայած պաշտոնական արձակուրդին, ամբողջությամբ մեկուսացած չի լինի աշխատանքային գործընթացներից և կշարունակի ձեռքը պահել զարկերակի վրա, հատկապես՝ տարածաշրջանային օրակարգին առնչվող հարցերում։ «Այո՛, վաղվանից ես գտնվելու եմ արձակուրդում։ Նախատեսում եմ այն անցկացնել Հայաստանում։ Բայց, իհարկե, ծագելու են որոշակի հարցեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանային բնույթի, ուստի անհրաժեշտության դեպքում ես ամենօրյա ռեժիմով ներգրավված կլինեմ աշխատանքում», - հավելել է Փաշինյանը։
Մեկնաբանելով ԶԼՄ ներկայացուցիչների խնդրանքով գործադիր իշխանության հետագա փոխգործակցության կարգը նոր գումարման խորհրդարանի հետ, որը կսկսի իր աշխատանքը արդեն օգոստոսի 3-ից, վարչապետը նշել է, որ այդ գործընթացը կկառուցվի ընթացակարգերին խիստ համապատասխան։ «Ամեն ինչ կընթանա Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով, իսկ մնացածը տեղում արդեն պարզ կլինի», - եզրափակել է կառավարության ղեկավարը։

Пашинян проведет свой 20-дневный отпуск в Армении, держа руку на пульсе
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с 10 июля уходит в отпуск, который планирует провести в стране. Об этом глава Правительства заявил на брифинге 9 июля, отвечая на вопросы журналистов о своих планах на отдых и графике дальнейшей работы.
Он подчеркнул, что, несмотря на официальный отпуск, не будет полностью изолирован от рабочих процессов и продолжит держать руку на пульсе, особенно в вопросах региональной повестки. «Да, с завтрашнего дня я буду находиться в отпуске. Планирую провести его в Армении. Но, конечно, возникнут определенные вопросы, в том числе регионального характера, в связи с чем по мере необходимости я буду вовлечен в работу в ежедневном режиме», - добавил Пашинян.
Комментируя по просьбе представителей СМИ порядок дальнейшего взаимодействия исполнительной власти с парламентом нового созыва, который начнет свою работу уже с 3 августа, премьер-министр отметил, что этот процесс будет строиться в строгом соответствии с процедурами. «Все будет проходить в установленном Конституцией порядке, а остальное станет ясно уже на месте», - заключил глава кабинета министров.