Չնայած ԱՄՆ-ի և Իրանի՝ դիվանագիտական ճանապարհով համաձայնության հասնելու փորձերին, Վաշինգտոնը պատրաստ է հարվածներ հասցնել, եթե անհրաժեշտ լինի, հայտնում է CNN հեռուստաալիքը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին։
Հեռուստաալիքի զրուցակիցները հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ը պատրաստվում է հնարավոր հարվածների, եթե դա անհրաժեշտ լինի այսօր երեկոյան, սակայն այս պահին նրանք թույլ են տալիս, որ դիվանագիտությունը նախաձեռնությունը վերցնի իր ձեռքը։
Աղբյուրների խոսքով՝ ԱՄՆ-ը, որպես Իրանի վրա ազդեցության լծակ, կազմում է թիրախների ցուցակ։ Միևնույն ժամանակ ամերիկացի պաշտոնյաները նշել են, որ Իրանի հայտարարությունները, թե այսօր երեկոյան ԱՄՆ-ը ևս մի քանի հարված է հասցրել, ճշգրիտ չեն եղել։
Սակայն իրավիճակը դինամիկ է, և անհրաժեշտության դեպքում հարվածները կարող են վերսկսվել, հավելել են նրանք։
Ավելի վաղ հեռուստաալիքը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցողները շարունակում են քննարկել հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող տեխնիկական հարցերը։
«ԱՄՆ-ը շարունակում է ձգտել գտնել խնդրի լուծումը, և փորձագիտական մակարդակով բանակցությունները շարունակվում են», - ասել է ամերիկյան աղբյուրը։

Несмотря на попытки США и Ирана договориться дипломатическим путем, Вашингтон готов нанести удары, если потребуется, сообщает телеканал CNN со ссылкой на осведомленные источники.
Собеседники телеканала заявили, что США готовятся к возможным ударам, если это потребуется сегодня вечером, но в настоящее время они позволяют дипломатии взять инициативу в свои руки.
По словам источников, США в качестве рычага воздействия на Иран составляют список целей. При этом американские чиновники отметили, что заявления Ирана о том, что сегодня вечером США нанесли еще несколько ударов, были неточными.
Однако ситуация динамична, и удары могут возобновиться в случае необходимости, добавили они.
Ранее телеканал сообщал, что переговорщики из США и Ирана продолжают обсуждение технических вопросов, касающихся урегулирования конфликта.
«США по-прежнему стремятся найти решение проблемы, и переговоры на экспертном уровне продолжаются», - сказал американский источник.