Սաուդյան Արաբիան խստորեն դատապարտել է Իրանի նոր հարձակումները հարևան պետությունների և Հորմուզի նեղուցում գտնվող առևտրային նավերի վրա՝ Թեհրանի գործողությունները որակելով որպես տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության սպառնալիք, հաղորդում է Al Arabiya-ն։
Արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ թագավորությունը հայտնել է Իրանի «ապակայունացնող վարքագծի» շարունակության «ամենավճռական դատապարտման» մասին։
Էր-Ռիադը հարձակումներն անվանել է միջազգային իրավունքի հիմքերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Իսլամական համագործակցության կազմակերպության կանոնադրության և բարիդրացիության սկզբունքների խախտում։
Սաուդյան Արաբիան առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել առևտրային նավերի վրա հարձակումներին՝ հայտարարելով, որ դրանք սպառնում են նավագնացության անվտանգությանը և Հորմուզի նեղուցում ծովագնացության ազատությանը։
Թագավորությունը նաև դատապարտել է տարածաշրջանի երկրների՝ Բահրեյնի, Հորդանանի, Քուվեյթի, Օմանի, Կատարի և Միացյալ Արաբական Էմիրությունների դեմ հասցված հարվածները և հայտարարել հարևան պետությունների ինքնիշխանության խախտման լիակատար անընդունելիության մասին։
Հայտարարությունը հաջորդել է այն բանից հետո, երբ Իրանը հրթիռային և անօդաչուներով հարվածներ է հասցրել ամերիկյան օբյեկտներին և տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի դաշնակից երկրներին՝ ի պատասխան Վաշինգտոնի կողմից Իրանի տարածքին հասցված նոր հարվածների, այն բանից հետո, երբ իրանական ուժերը մեղադրվել էին Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավի վրա հարձակման մեջ։

Саудовская Аравия резко осудила новые атаки Ирана на соседние государства и коммерческие суда в Ормузском проливе, назвав действия Тегерана угрозой безопасности и стабильности региона, передаёт Al Arabiya.
В заявлении Министерства иностранных дел королевство заявило о «самом решительном осуждении» продолжения Ираном «дестабилизирующего поведения».
Эр-Рияд назвал атаки нарушением основ международного права, Устава ООН, Устава Организации исламского сотрудничества и принципов добрососедства.
Особое внимание Саудовская Аравия уделила нападениям на торговые суда, заявив, что они угрожают безопасности мореплавания и свободе судоходства в Ормузском проливе.
Королевство также осудило удары по странам региона — Бахрейну, Иордании, Кувейту, Оману, Катару и Объединенным Арабским Эмиратам — и заявило о полном неприятии нарушения суверенитета соседних государств.
Заявление последовало после того, как Иран нанес ракетные и беспилотные удары по американским объектам и союзным США странам в регионе в ответ на новые удары Вашингтона по территории Ирана после обвинения в адрес иранских сил в атаке на торговое судно в Ормузском проливе.