Մոսկվայի մարզում գիշերային անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման հետևանքով երեք մարդ է զոհվել, ևս հինգը՝ ստացել տարբեր աստիճանի վնասվածքներ: Այս մասին տելեգրամյան ալիքում հայտնել է տարածաշրջանի նահանգապետ Անդրեյ Վորոբյովը:
Իստրայի քաղաքային օկրուգի Պիոներսկի ավանում երեք մարդ է զոհվել, ևս երեքը՝ վիրավորվել: Դրոնների ընկնելուց հետո հրդեհ է բռնկվել նաև հինգ մասնավոր բնակելի տներում՝ հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Սոլնեչնոգորսկում անօդաչու թռչող սարքն ընկել է բազմաբնակարան շենքի վրա: Տուժել է երկու մարդ, վնասվել են շենքի ճակատային մասն ու ապակիները: Իստրայի քաղաքային օկրուգի Բաբկինո գյուղում էլ երկու մասնավոր տուն է ավերվել:
Մոժայսկում դրոնի ընկնելու հետևանքով վնասվել են բազմաբնակարան շենքի քիվն ու երկու պատուհանները: Ըստ նախնական տվյալների՝ տուժածներ չկան:
Անդրեյ Վորովյովը հայտնել է, որ Մոսկվայի մարզի տարածքում հակաօդային պաշտպանության ուժերը գիշերվա ընթացքում ոչնչացրել և վնասազերծել են 81 անօդաչու թռչող սարք: Դրոնները խոցվել են 14 քաղաքային օկրուգներում, այդ թվում՝ Օդինցովոյում, Նարո-Ֆոմինսկում, Ռուզայում, Ռամենսկոյեում, Մոժայսկում, Վոլոկոլամսկում, Չեխովում, Օզյորիում, Իստրայում, Պոդոլսկում, Ստուպինոյում, Դոմոդեդովոյում, Սոլնեչնոգորսկում և Կոլոմնայում։
Տեղերում շարունակում են աշխատել արտակարգ ու օպերատիվ ծառայությունները, իսկ ՀՕՊ ուժերը շարունակում են հետ մղել հարձակումները՝ նշել է նահանգապետը:
Իր հերթին Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը հայտարարել է, որ նախորդ օրվա երեկոյան Մոսկվայի տարածաշրջանի ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 350 անօդաչու թռչող սարք: Նրա խոսքով՝ դրանց մեծ մասը խոցվել է հեռավոր մատույցներում, ևս մոտ 50 դրոն էլ ոչնչացվել է Մոսկվային մոտենալիս:

В результате ночной атаки беспилотников на Московскую область погибли три человека, еще пять получили ранения. Об этом сообщил в телеграм-канале губернатор региона Андрей Воробьев.
Как сообщает РБК, три человека погибли в поселке Пионерский городского округа Истра, еще трое были ранены. После падения дронов также вспыхнул пожар в пяти частных жилых домах.
В Солнечногорске беспилотник попал в многоквартирный дом. Пострадали два человека, повреждены фасад и остекление здания. В деревне Бабкино городского округа Истра разрушения получили два частных дома.
В Можайске в результате падения дрона повреждены карниз и два окна многоквартирного дома. По предварительным данным, пострадавших нет.
Как сообщил Андрей Воробьев, за ночь силы противовоздушной обороны уничтожили и подавили 81 беспилотник над территорией Московской области. Дроны были перехвачены в 14 городских округах, включая Одинцово, Наро-Фоминск, Рузу, Раменское, Можайск, Волоколамск, Чехов, Озеры, Истру, Подольск, Ступино, Домодедово, Солнечногорск и Коломну.
Губернатор отметил, что на местах продолжают работать экстренные и оперативные службы, а силы ПВО продолжают отражать атаки.
Мэр Москвы Сергей Собянин, в свою очередь, заявил, что с вечера предыдущего дня в направлении Московского региона было запущено более 350 беспилотников. По его словам, большая часть из них была перехвачена на дальних подступах, а еще около 50 дронов уничтожены при подлете к Москве.