Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Բեռլինում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Նեչաևին՝ կապված ենթադրյալ կիբերարշավի հետ, որը գերմանական կողմի պնդմամբ՝ ուղղված է եղել Գերմանիայի, Եվրամիության երկրների և Ուկրաինայի դեմ։
«Գերմանիայի, ԵՄ գործընկերների և Ուկրաինայի դեմ կիբերհարձակումներն անընդունելի են», — ասված է Գերմանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է X սոցիալական ցանցում։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից ընդգծել են, որ Բեռլինը մտադիր է «վճռականորեն արձագանքել» նման գործողություններին, այդ թվում՝ լրացուցիչ պատժամիջոցների սահմանման միջոցով։
«Բացի այդ, մենք այսօր կանչել ենք Ռուսաստանի դեսպանին և ևս մեկ անգամ հստակ ներկայացրել մեր դիրքորոշումը», — հայտարարել են Գերմանիայի ԱԳՆ-ից։

Министерство иностранных дел Германии вызвало посла России в Берлине Сергея Нечаева в связи с предполагаемой киберкампанией, которая, по утверждению немецкой стороны, была направлена против Германии, стран Евросоюза и Украины.
«Кибератаки против Германии, партнеров по ЕС и Украины неприемлемы», — говорится в заявлении МИД ФРГ, опубликованном в социальной сети X.
Во внешнеполитическом ведомстве подчеркнули, что Берлин намерен «решительно реагировать» на подобные действия, в том числе путем введения дополнительных санкций.
«К тому же мы сегодня вызвали российского посла и еще раз разъяснили нашу позицию», - заявили в МИД Германии.