Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Բեռլինում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Նեչաևին՝ կապված ենթադրյալ կիբերարշավի հետ, որը գերմանական կողմի պնդմամբ՝ ուղղված է եղել Գերմանիայի, Եվրամիության երկրների և Ուկրաինայի դեմ։
«Գերմանիայի, ԵՄ գործընկերների և Ուկրաինայի դեմ կիբերհարձակումներն անընդունելի են», — ասված է Գերմանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է X սոցիալական ցանցում։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից ընդգծել են, որ Բեռլինը մտադիր է «վճռականորեն արձագանքել» նման գործողություններին, այդ թվում՝ լրացուցիչ պատժամիջոցների սահմանման միջոցով։
«Բացի այդ, մենք այսօր կանչել ենք Ռուսաստանի դեսպանին և ևս մեկ անգամ հստակ ներկայացրել մեր դիրքորոշումը», — հայտարարել են Գերմանիայի ԱԳՆ-ից։

Germany’s Foreign Ministry summoned Russia’s ambassador in Berlin, Sergei Nechayev, in connection with an alleged cyber campaign that, according to the German side, was directed against Germany, EU countries, and Ukraine.
“Cyberattacks against Germany, EU partners, and Ukraine are unacceptable,” the German Foreign Ministry said in a statement published on the social media platform X.
The ministry emphasized that Berlin intends to “respond decisively” to such actions, including by imposing additional sanctions.
“In addition, today we summoned the Russian ambassador and once again made our position clear,” the German Foreign Ministry said.