Ծանր հրթիռակիրների պակասի, սահմանափակ ֆինանսավորման և ոլորտի զարգացման միասնական ռազմավարության բացակայության պատճառով եվրոպական երկրները կորցնում են տիեզերքի յուրացման գործում իրենց դիրքերը։ Այս մասին հայտնում է «Bloomberg» գործակալությունը։
Գործակալության գնահատմամբ՝ Եվրոպան զգալիորեն զիջում է տիեզերական ոլորտի համաշխարհային առաջատարներին, քանի որ չունի բավարար տեխնիկական հնարավորություններ մերձերկրյա ուղեծիր կանոնավոր արձակումներ իրականացնելու համար։
«Այս թեժացող մրցավազքում բացակայում է Եվրոպան, որը կանգ է առնում շահերի անհամաձայնության, ազգային բյուջեների սահմանափակության և տիեզերական տեխնոլոգիաների անհրաժեշտ բաղադրիչի՝ տարեկան բազմակի ուղեծրային թռիչքներ իրականացնելու համար բավարար քանակությամբ ծանր հրթիռակիրների պակասի պատճառով», — նշում է «Bloomberg»-ը։
Գործակալության տվյալներով՝ վերջին հինգ տարիների ընթացքում Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Չինաստանը տիեզերական ոլորտի զարգացման մեջ ներդրել են ավելի քան 200 միլիարդ դոլար, մինչդեռ եվրոպական ստարտափները կատարել են ընդամենը մի քանի արձակում՝ կենտրոնանալով հիմնականում բազմակի օգտագործման հրթիռների ստեղծման վրա։
Միևնույն ժամանակ, նման կրիչների փոքր բեռնատարողությունը սահմանափակում է դրանց կիրառման հնարավորությունները, այդ թվում՝ ռազմական ոլորտում։
Այս ֆոնին Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը պլանավորում է 2027 թվականին ուղեծիր դուրս բերել չորս փորձարարական արբանյակ, որոնք նախատեսված են հետախուզության և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համար։
Ինչպես նշում է «Bloomberg»-ը, տիեզերական ծրագրերի զարգացումն ավելի ու ավելի մեծ նշանակություն է ձեռք բերում ոչ միայն քաղաքացիական նախագծերի, այլև ազգային անվտանգության ապահովման համար։
Ավելի վաղ Եվրոպական տիեզերական գործակալության ղեկավար Յոզեֆ Աշբախերը կոչ է արել արագացնել սեփական բազմակի օգտագործման հրթիռակրի մշակումը, ինչը Եվրոպային թույլ կտա մեծացնել տիեզերական արձակումներում ունեցած անկախությունը։ Բացի այդ, գերմանական «Rheinmetall» կոնցեռնը «OHB» ընկերության հետ համատեղ բանակցություններ է վարում ռազմական արբանյակային խմբավորում ստեղծելու շուրջ, իսկ Բունդեսվերը դիտարկում է ուղեծրում մինչև 1,2 հազար կապի և հետախուզական արբանյակներ տեղակայելու հնարավորությունը։

European countries are losing ground in space exploration due to a shortage of heavy launch vehicles, limited funding, and the lack of a unified strategy for developing the industry. Bloomberg reports.
According to the agency’s assessment, Europe significantly lags behind the global leaders in the space sector because it lacks sufficient technical capabilities for regular launches into low Earth orbit.
“Europe is absent from this intensifying race, stumbling over conflicting interests, limited national budgets, and the lack of a necessary component of space technology — a sufficient number of heavy launch vehicles to carry out multiple orbital flights each year,” Bloomberg notes.
According to the agency, over the past five years Russia, the United States, and China have invested more than $200 billion in the development of the space industry, while European startups have carried out only a few launches, focusing mainly on creating reusable rockets.
At the same time, the low payload capacity of such launch vehicles limits their possible applications, including in the military sphere.
Against this backdrop, Germany’s Defense Ministry plans to put four experimental satellites into orbit in 2027, intended for reconnaissance and electronic warfare.
As Bloomberg notes, the development of space programs is becoming increasingly important not only for civilian projects but also for ensuring national security.
Earlier, European Space Agency chief Josef Aschbacher called for speeding up the development of Europe’s own reusable launch vehicle, which would allow the continent to increase its independence in space launches. In addition, the German defense contractor Rheinmetall, together with OHB, is holding talks on creating a military satellite constellation, while the Bundeswehr is considering the possibility of deploying up to 1,200 communications and reconnaissance satellites in orbit.