ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը որոշում է ստորագրել․
«Ղեկավարվելով «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածի 5-րդ մասով և հիմք ընդունելով վարչապետի 2018 թվականիսեպտեմբերի 19-ի N 1230-Ն որոշման 1-ին հավելվածի 10-րդ և 16-րդ կետերը՝
1. Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանին 2026 թվականի հուլիսի 19-21-ը ներառյալ գործուղել Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետություն (Ադիս Աբեբա)՝ «Խաղաղություն և կայուն զարգացում. փիլիսոփայական ուսումնասիրություն» խորագրով միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով։
2. Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմին՝ սահմանված կարգով ապահովել գործուղման հետ կապված փաստացի ծախսերի հատուցումը(օրապահիկը հուլիսի 19-ի համար՝ տարանցիկ վայր՝ Դուբայ):
3. Գործուղվողին՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված հաշվետվությունները գործուղումից վերադառնալուց հետո երեքաշխատանքային օրվա ընթացքում ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության

Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan signed the decision:
“Guided by Part 5 of Article 7 of the Law ‘On the Structure and Activities of the Government’ and taking as a basis points 10 and 16 of Appendix 1 to Prime Minister’s Decision No. 1230-N of September 19, 2018:
1. To assign the spouse of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Anna Hakobyan, to the Federal Democratic Republic of Ethiopia (Addis Ababa) from July 19 to July 21, 2026 inclusive, to participate in the international conference entitled ‘Peace and Sustainable Development: A Philosophical Inquiry’.
2. The Prime Minister’s Office of the Republic of Armenia shall, in the prescribed manner, ensure reimbursement of the actual expenses related to the business trip (per diem for July 19 — for the transit point Dubai).
3. The assigned person shall submit the reports required by the legislation of the Republic of Armenia to the Prime Minister’s Office of the Republic of Armenia and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia within three working days after returning from the business trip.”