Գերմանիայում խարդախները կոտրել են Շլեզվիգ-Հոլշտայն երկրամասի ֆինանսների նախկին նախարար Ռայներ Վիգարդի ֆեյսբուքյան էջը։ Էջը վերանվանել են Snow Highmountains, քաղաքական գործչի լուսանկարը փոխարինել են կնոջ նկարներով, այնուհետև սկսել են նրա անունից նամակներ գրել օգտատերերին։
Վիգարդի հետ շփվող ֆեյսբուքյան ընկերների թվում եղել են հայտնի քաղաքական գործիչներ, ներառյալ՝ երկրամասի վարչապետ Դանիել Գյունտերը, ուստի էջը կարող էր հատկապես վստահելի տեսք ունենալ։
Սխեման հիշեցնում էր դասական «ռոմանտիկ խարդախությունը» (love scam). զոհին գրում են իբրև թե ռոմանտիկ հետաքրքրվածությամբ, աստիճանաբար շահում են վստահությունը, իսկ հետո գումար խնդրում՝ հրատապ խնդրի պատրվակով։ Շլեզվիգ-Հոլշտայնի ոստիկանությունից զգուշացրել են, որ հայտնի մարդկանց կամ կազմակերպությունների էջերը հատկապես գրավիչ են հանցագործների համար։
Ինքը՝ Վիգարդը, իր պատմելով, վաղուց չէր օգտվել Facebook-ից և կոտրվելու մասին իմացել է միայն Bild պարբերականի հարցումից հետո։ Նախկին նախարար դիմում է ներկայացրել ոստիկանություն։

In Germany, scammers hacked the Facebook account of Rainer Wiegard, the former finance minister of the state of Schleswig-Holstein. They renamed the profile Snow Highmountains, replaced the politician’s photos with pictures of a woman, and then began messaging users in his name.
Wiegard’s contacts included prominent politicians, among them the state’s minister-president, Daniel Günther, which made the account appear especially convincing.
The scheme resembled a classic romance scam: the victim receives messages supposedly expressing romantic interest, the scammers gradually gain their trust, and then ask for money under the pretext of an urgent problem. Police in Schleswig-Holstein warned that accounts belonging to well-known people or organizations are especially attractive to criminals.
Wiegard himself said he had not used Facebook for a long time and learned about the hack only after an inquiry from Bild. He filed a police report.