Ռուս հետազոտողների խումբն ուսումնասիրել է Կասպից ծովի և Ղարաբողազգոլ ծոցի մակերեսի կրճատումը 1993-2025 թվականների ընթացքում։ Ինչպես հայտնել են Ռուսաստանի գիտական հիմնադրամից (ՌԳՀ), կազմակերպության դրամաշնորհով իրականացված աշխատանքի արդյունքները հրապարակվել են «Երկրի տիեզերական հեռահար զոնդավորման արդի խնդիրները» գիտական ամսագրում:
Կասպից ծովի մակարդակը 1995 թվականից ի վեր շարունակաբար նվազում է՝ տարեկան մոտ 10 սմ արագությամբ։ Այս ժամանակահատվածում ցուցանիշն ընկել է գրեթե 3 մետրով։ Գիտնականները բարձր թույլատրելիության արբանյակային տվյալների վերլուծության հիման վրա մշակել են մեթոդաբանություն, որը թույլ է տվել ստանալ ժամանակակից հիպսոմետրիկ կորեր։ Դրանք կօգնեն գնահատել ջրային հայելու մակերեսի իրական կորուստները։ Այս տվյալներն անհրաժեշտ են ջրային հաշվեկշռի և ջրամբարի մակերևույթից գոլորշիացման ճշգրիտ հաշվարկման համար։
«Մեզ անհրաժեշտ էր 1993-2025 թվականների ընթացքում Landsat-5, -7 և -8 արբանյակային սենսորների՝ 30 մետր տարածական թույլատրելիությամբ տվյալների հիման վրա առանձին-առանձին ստանալ Կասպից ծովի և Ղարաբողազգոլ ծոցի ժամանակակից հիպսոմետրիկ կորերը։ Բացի այդ, ցանկանում էինք պարզել, թե իրականում որքանով է կրճատվել Կասպից ծովի մակերեսը և որ շրջաններում է Կասպիի ջրազրկումն ընթանում առավել լայնածավալ մասշտաբներով»,- պատմել է ՌԳՀ դրամաշնորհային ծրագրի ղեկավար, ՌԳԱ Պ. Պ. Շիրշովի անվան Օվկիանոսագիտության ինստիտուտի գլխավոր գիտաշխատող Անդրեյ Կոստյանոյը։
Ծնծաղումն արդեն իսկ հանգեցրել է տարածաշրջանի համար բացասական հետևանքների։ Մասնավորապես, Վոլգա-Կասպիական ծովային ջրանցքում և նավահանգիստներում ջրի մակարդակի անկման պատճառով դժվարացել է նավարկությունը, իսկ ափագիծն սկսել է հետ քաշվել բնակավայրերից։ Մասնագետների կանխատեսումներով՝ մինչև 21-րդ դարի վերջ ծովի մակարդակը կարող է նվազել ևս 2-ից մինչև 21 մետրով։ Նոր մեթոդաբանությունը թույլ կտա օպերատիվորեն գնահատել ծովի և ծոցի մակերեսի հետագա կրճատումը։
Մասնագետները վերլուծել են 1993-2025 թվականների տվյալները։ Պարզվել է, որ 2025 թվականին Կասպից ծովի մակարդակն իջել է մինչև -29,4 մետրի նիշը։ Այս ցուցանիշն ավելի ցածր է, քան 1977 թվականի պատմական նվազագույնը, երբ ծովի մակարդակը կազմում էր -29,0 մետր։ Գիտնականները պարզել են, որ 1996-2025 թվականներին Կասպից ծովի հայելու մակերեսը կրճատվել է 28,644 քառակուսի կիլոմետրով, ինչը կազմում է 30 տարի առաջվա ցուցանիշների 7,4%-ը։ Փորձագետների եզրակացության համաձայն՝ վերջին տասնամյակների ընթացքում Կասպից ծովը կորցրել է մի տարածք, որն իր չափերով համադրելի է Ալբանիայի տարածքի հետ։
Աշխատանքի ընթացքում հետազոտողները ստացել են բարձր վիճակագրական կապով ռեգրեսիայի հավասարումներ (կորելյացիայի գործակիցները՝ 0,95–0,99)։ Գիտնականները խորհուրդ են տալիս դրանք կիրառել Կասպից ծովի մակերեսի հաշվարկման համար՝ -26-ից մինչև -29 մետր մակարդակների դեպքում, ինչպես նաև Ղարաբողազգոլ ծոցի վիճակի գնահատման համար՝ -27,1-ից մինչև -31 մետր մակարդակների միջակայքում։
«Ստացված արդյունքները կարևոր նշանակություն ունեն այսպես կոչված մորֆոմետրիկ գործոնի և Կասպից ծովի ջրային հաշվեկշռում դրա դերի գնահատման համար։ Մասնավորապես՝ մակարդակի անկմանը զուգընթաց ծովի կրճատվող հայելուց գոլորշիացման նվազման հարցում։ Այս գործոնը, հավասար պայմանների դեպքում, պետք է դանդաղեցնի ծովի մակարդակի անկման արագությունը»,- աշխատանքի արդյունքները մեկնաբանել է Կոստյանոյը։
Այնուամենայնիվ, արբանյակային ալտիմետրիայի տվյալները դեռևս չեն հաստատում գործընթացի դանդաղումը։ Եթե 2005-2019 թվականներին ծովն ամեն տարի կորցնում էր միջինում 8,16 սմ մակարդակ, ապա 2020-2024 թվականներին այդ արագությունն աճել է՝ տարեկան հասնելով 22,7 սանտիմետրի։ Կոստյանոյի խոսքով՝ Կասպից ծովի ջրային հաշվեկշռի բաղադրիչների միջտարեկան փոփոխականությունը դեռևս զգալիորեն գերազանցում է գոլորշիացման մակերեսի կրճատումից ստացվող էֆեկտը։

Коллектив российских исследователей изучил сокращение площади Каспийского моря и залива Кара-Богаз-Гол за период с 1993 по 2025 год. Как сообщили в Российском научном фонде (РНФ), результаты работы, поддержанной грантом организации, опубликованы в журнале «Современные проблемы дистанционного зондирования Земли из космоса».
Уровень Каспийского моря непрерывно снижается с 1995 года со скоростью около 10 см в год. За этот период показатель упал почти на 3 м. Ученые разработали методику на основе анализа спутниковых данных высокого разрешения, которая позволила получить современные гипсометрические кривые, которые помогут оценить реальные потери площади водного зеркала. Эти данные необходимы для точного расчета водного баланса и испарения с поверхности водоема.
«Нам необходимо было получить современные гипсометрические кривые для Каспийского моря и залива Кара-Богаз-Гол в отдельности на основе данных спутниковых сенсоров Landsat-5, -7 и -8 с пространственным разрешением 30 м за 1993–2025 годы. Кроме того, мы хотели узнать, насколько реально сократилась площадь Каспийского моря и где обмеление Каспия происходит наиболее масштабно», — рассказал руководитель гранта РНФ, главный научный сотрудник Института океанологии им. П. П. Ширшова РАН Андрей Костяной.
Обмеление уже привело к негативным последствиям для региона. В частности, затруднено судоходство из-за падения уровня воды в Волго-Каспийском морском канале и портах, а береговая линия начала отходить от населенных пунктов. По прогнозам специалистов, к концу XXI века уровень моря может снизиться еще на величину от 2 до 21 м. Новая методика позволит оперативно оценивать дальнейшее уменьшение площади моря и залива.
Специалисты проанализировали данные за период с 1993 по 2025 год. Установлено, что в 2025 году уровень Каспия опустился до отметки –29,4 м. Этот показатель оказался ниже исторического минимума 1977 года, когда уровень моря составлял –29,0 м. Ученые выяснили, что площадь зеркала Каспийского моря с 1996 по 2025 год сократилась на 28 644 кв. км, что составляет 7,4% от показателей 30-летней давности. Согласно выводам экспертов, за последние десятилетия площадь Каспия потеряла территорию, сопоставимую по размерам с площадью Албании.
В ходе работы исследователи получили уравнения регрессии с высокой статистической связью (коэффициенты корреляции 0,95–0,99). Ученые рекомендуют применять их для расчета площади Каспийского моря при уровнях от –26 до –29 м, а также для оценки состояния залива Кара-Богаз-Гол при уровнях от –27,1 до –31 м.
«Полученные результаты имеют важное значение для оценки так называемого морфометрического фактора и его роли в водном балансе Каспийского моря, а именно в уменьшении испарения с уменьшающегося зеркала Каспия при снижении его уровня. Этот фактор должен замедлять скорость снижения уровня моря при прочих равных условиях», — прокомментировал итоги работы Костяной.
Однако данные спутниковой альтиметрии пока не подтверждают замедление процесса. Если в 2005–2019 годах море ежегодно теряло в среднем 8,16 см уровня, то в 2020–2024 годах эта скорость увеличилась до 22,7 см в год. По словам Костяного, межгодовая изменчивость составляющих водного баланса Каспия пока значительно превосходит эффект от сокращения площади испарения.