Արդշինբանկը շարունակում է ընդլայնել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության (ՓՄՁ) համար նախատեսված թվային ծառայությունները՝ վերագործարկելով SME թվային հարթակը՝ նորացված հնարավորություններով և կատարելագործված գործիքակազմով։
SME թվային հարթակի միջոցով ՓՄՁ-ները կարող են առցանց ներկայացնել հայտ և օգտվել ավտոմատ վարկավորման ծառայությունից։ Լուծումը թույլ է տալիս կայացնել օպերատիվ որոշումներ, պարզեցնել գործընթացները և մեծացնել ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը բիզնեսի զարգացման տարբեր փուլերում։
Ավտոմատ վարկավորումն առաջարկում է 20 մլն ՀՀ դրամ կամ կամ համարժեք արտարժույթ՝ մինչև 60 ամիս ժամկետով և հետևյալ տարեկան՝ ՀՀ դրամ՝ 15%, ԱՄՆ դոլար՝ 14%, եվրո՝ 12.5% և փաստացի՝ ՀՀ դրամ՝ 16.08%, ԱՄՆ դոլար՝ 14.93%, եվրո՝ 13.24% տոկոսադրույքներով։
Վարկավորումը տրամադրվում է շրջանառու միջոցների համալրման, հիմնական միջոցների ձեռքբերման, կապիտալ ներդրումների իրականացման, ընթացիկ ծախսերի ֆինանսավորման և կրեդիտորական պարտքի մարման նպատակով։
«ՓՄՁ-ների համար ժամանակը որոշիչ գործոն է։ Այդ պատճառով մենք տրամադրում ենք լուծումներ, որոնք ընկերություններին թույլ են տալիս արագ կողմնորոշվել ֆինանսավորման հարցերում և ընտրել իրենց նպատակներին համապատասխան տարբերակը։ SME թվային հարթակի վերագործարկումը ևս մեկ քայլ է՝ բիզնեսներին ավելի հասանելի և ժամանակակից բանկային ծառայություններ առաջարկելու ուղղությամբ»,- նշում են Արդշինբանկում։
Արդշինբանկը, կարևորելով բիզնեսների հաջողությունը, առաջարկում է նաև անհատական խորհրդատվություն։ ՓՄՁ հաճախորդներին աջակցում են բանկի մասնագետները՝ օգնելով ընտրել այս կամ այն բիզնես նպատակին առավել համապատասխանող ֆինանսավորում։
ՓՄՁ ֆինանսավորման հնարավորությունների ընդլայնման նպատակով Արդշինբանկը համագործակցում է նաև միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ։ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ համագործակցության շրջանակում ներգրավված ֆինանսավորումը գերազանցում է 155 մլն ԱՄՆ դոլարը՝ ներառելով մինչև 35% դրամաշնորհային բաղադրիչ։ Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ շուրջ 100 մլն եվրոյի համագործակցությունը ևս նպաստում է ՓՄՁ հատվածի երկարաժամկետ ֆինանսավորման հասանելիության ընդլայնմանը։
Միջազգային գործընկերների վստահության ու բանկի հետևողական ռազմավարության արդյունքում այսօր Արդշինբանկն արդեն կայուն դիրք է զբաղեցնում Հայաստանի ՓՄՁ ֆինանսական շուկայում։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում բանկի ՓՄՁ վարկային պորտֆելն աճել է գրեթե կրկնակի, և դինամիկան կայուն դրական զարգացում ունի։ Սա վկայում է Արդշինբանկի` առաջատար դիրքերի շարունակական ամրապնդման մասին։

Ardshinbank continues to expand its digital services for small and medium-sized enterprises (SMEs) by relaunching its SME digital platform with enhanced features and an improved set of tools.
Through the SME digital platform, businesses can submit loan applications online and benefit from an automated lending service. The solution enables faster decision-making, streamlines processes, and improves access to financing at various stages of business development. The automated lending solution offers loans of up to AMD 20 million or the equivalent amount in foreign currency, for a term of up to 60 months, with the following nominal annual interest rates: AMD – 15%, USD – 14%, EUR – 12.5%; and effective annual interest rates: AMD – 16.08%, USD – 14.93%, EUR – 13.24%.
The financing may be used for working capital replenishment, acquisition of fixed assets, capital investments, financing of current operating expenses, and repayment of accounts payable.
"For SMEs, time is a critical factor. That is why we provide solutions that enable businesses to quickly navigate financing options and choose the one that best suits their objectives. The relaunch of the SME digital platform is another step toward offering businesses more accessible and modern banking services," representatives of Ardshinbank noted.
Recognizing the importance of business success, Ardshinbank also offers personalized consulting services. The Bank's specialists assist SME clients in selecting the financing solution that best matches their specific business goals.
To further expand financing opportunities for SMEs, Ardshinbank also cooperates with international financial institutions. Within the framework of its partnership with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the Bank has attracted financing exceeding USD 155 million, including grant components of up to 35%. In addition, its cooperation with the European Investment Bank (EIB), totaling approximately EUR 100 million, contributes to expanding access to long-term financing for the SME sector.
Thanks to the trust of its international partners and the Bank's consistent strategic approach, Ardshinbank has established a strong position in Armenia's SME financing market. Over the past year, the Bank's SME loan portfolio has nearly doubled and continues to demonstrate steady positive growth, further reinforcing Ardshinbank's leading position in the sector.