Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Միխայիլ Ֆյոդորովը հայտարարել է հրաժարական տալու մասին։ Նա ամփոփել է այս պաշտոնում իր վեցամսյա գործունեությունը։ Ֆյոդորովն իր հաջողությունների թվում նշել է ռուսների համար Starlink-ի անջատումը, Ղրիմում «լոգիստիկ լոքդաունը» և միջին ու հեռահար հարվածներ հասցնող անօդաչու թռչող սարքերի ձեռքբերումը։ «Պաշտպանության նախարարի պաշտոնում ուկրաինացի ժողովրդին ծառայելը մեծ պատիվ էր»,— գրել է նա և հավելել, որ կշարունակի օգնել բանակին։
Հուլիսի 12-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է կառավարությունում կադրային փոփոխությունների և վարչապետ Յուլիա Սվիրիդենկոյի պաշտոնանկության մասին՝ ներքին ու արտաքին քաղաքականության ռազմավարությունը թարմացնելու նպատակով։ Գերագույն Ռադան կողմ է քվեարկել այս որոշմանը։ «Ուկրաինսկայա պրավդա»-ի աղբյուրների տվյալներով՝ Զելենսկին որոշել է հեռացնել Ֆյոդորովին պաշտոնից՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկու հետ ունեցած «համակարգային հակամարտության» պատճառով։ The Economist-ը գրել էր, որ նախարարը փորձում էր հասնել գեներալի հրաժարականին։
Զելենսկին պլանավորում է նրա պաշտոնում նշանակել Ներքին գործերի նախարար Իգոր Կլիմենկոյին։ Ընդ որում, Ֆյոդորովը կմնա նախագահի թիմում։ Նախքան 2026 թվականի հունվարին Պաշտպանության նախարարություն տեղափոխվելը, նա զբաղեցնում էր փոխվարչապետի՝ Թվային տրանսֆորմացիայի նախարարի պաշտոնը։ Սա արդեն Ուկրաինայի ռազմական գերատեսչության ղեկավարի հինգերորդ փոփոխությունն է 2022 թվականին ռուսական ներխուժման մեկնարկից ի վեր։
Պաշտպանության նախարարի խորհրդական Սերգեյ Բեսկրեստնովն արտահայտվել է ի պաշտպանություն Ֆյոդորովի՝ ենթադրելով, որ նրա պաշտոնանկության պատճառ կարող էր հանդիսանալ գերատեսչությունում կոռուպցիոն սխեմաների դեմ պայքարը։ Բլոգեր Սերգեյ Ստերնենկոն հայտնել է, որ այլևս չի հանդիսանում պաշտպանության նախարարի խորհրդական՝ հայտարարելով, թե «պետությունը շատ ավելի հեռացավ հաղթանակից»։
Financial Times-ը Ֆյոդորովի հրաժարականն անվանել է կառավարությունում ամենանշանակալի կադրային փոփոխությունը, որը կարող է հարվածել երկրի ռազմական ջանքերին։ Պարբերականը նրա անվան հետ է կապում ուկրաինական «անօդաչուների հեղափոխության» զարգացումը, Պաշտպանության նախարարության բարեփոխումն ու բանակի համալրման համակարգը փոխելու փորձերը՝ նշելով, որ Ֆյոդորովն իր ժամանակակից մոտեցումներով կարող էր նյարդայնացնել ռազմական հրամանատարությանը և խանգարել ազդեցիկ դեմքերին՝ գումար աշխատել պաշտպանական պայմանագրերի վրա։

Ukrainian Defense Minister Mykhailo Fedorov announced his resignation. He summed up the results of his six months in office. Among his achievements, Fedorov listed disabling Starlink access for Russians, a “logistics lockdown” in Crimea, and the procurement of drones for medium- and long-range strikes. “It was a great honor to serve the Ukrainian people as defense minister,” he wrote, adding that he would continue to help the army.
On July 12, Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced personnel changes in the government and the replacement of Prime Minister Yuliia Svyrydenko in order to renew the strategy in domestic and foreign policy. The Verkhovna Rada supported this decision. According to sources cited by Ukrainska Pravda, Zelensky decided to remove Fedorov from his post because of a “systemic conflict” with Commander-in-Chief of the Armed Forces of Ukraine Oleksandr Syrskyi. The Economist wrote that the minister had sought the general’s dismissal.
Zelensky plans to appoint Interior Minister Ihor Klymenko as the new head of the Defense Ministry. At the same time, Fedorov will remain on the president’s team. Before coming to the Defense Ministry in January 2026, he served as deputy prime minister and minister of digital transformation. This is already the fifth change of the head of Ukraine’s military department since the start of the Russian invasion in 2022.
Serhii Beskrestnov, an adviser to the head of the Defense Ministry, spoke out in support of Fedorov, suggesting that the reason for his dismissal may have been his fight against corrupt schemes within the ministry. Blogger Serhii Sternenko said that he is no longer an adviser to the defense minister, stating that “the state has become much farther from victory.”
The Financial Times called Fedorov’s resignation the most significant personnel reshuffle in the government, one that could undermine the country’s war effort. The publication links him to the development of Ukraine’s “drone revolution,” reform of the Defense Ministry, and attempts to change the army recruitment system, noting that Fedorov may have irritated the military command with his modern approach and prevented influential figures from profiting from defense contracts.