Իրավապաշտպան Զառա Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Յանդեքս և այլ տաքսիների վարորդներ(իհարկե, ոչ բոլորը), ձեր ձեռքեր պահեք ղեկի վրա ու չփորձեք երկարացնել, այլապես լուրջ խնդիրներ կունենաք։
Ուրեմն երեկ, Հայաստան կոկնկրետ ծրագրով ժամանակ երիտասարդ ուսանողներից մեկը պատմեց մի նողկալի դեպքի մասին, որն իր հետ կատարվել էր Յանդեքս տաքսիում։ Վարորդը երեկոյան ոչ շատ ուշ իրեն տեղափոխել է քաղաքի մարդաշատ վայրերից մեկից-մյուսը և ճանապարհին՝ ավտոմեքենայի դռները փակել է այնպես, որ նույնիսկ ընթացքում չկարողանա բացել, երկարացրել է ձեռքերն ու իրեն անպարկեշտ բազմաթիվ արտահայտություններ թույլ տվել, ընդհուպ սպառնալով պահանջել աղջկա հեռախոսահամարը։ Երբ աղջիկը փորձել է այլ համար տալ, ուղղակի որ պրծնի նրա ձեռքից, ստուգել է ու պահանջել, որ հենց իրենը տա, թե չէ բաց չի թողի։ Բազմաթիվ պտույտներ է կատարել նրա տան շուրջ, իմացել տան տեղը։
Նա, հասկացել է, որ աղջիկը տեղացի չէ ու մենակ է այստեղ, որևէ պաշտպանություն չունի ու փորձել է բոլոր հնարավոր մեթոդներով օգտվել՝ այդ իր կարճ խելքով։
Արդեն չեմ էլ քննարկում, թե դա ինչ այլանդակություն է, ու ինչպես է ազդում մեր երկրի մասին օտարերկրյա քաղաքացիների պատկերացումների ձևավորման վրա, դա մի կողմ, բայց նման վարքագիծը պատժվելու է, առնվազն տնտեսական վնասի միջոցով։
Յանդեքս-ին բողոքը հայտնել է, տվյալ վարորդը ցկյանս բլոկավորվել է, և այլևս չի կարողանա, առնվազն նույ տաքսի ծառայությունում պատվերներ ընդունել։
Ես կցանկանայի, որ գործատուները խստացնեին իրենց ընթացակարգերը, և եթե վարորդը երբևէ իրեն թույլ է տվել նման այլանդակ վարքագիծ, ապա նամն ծառայություն մատուցելու հնարավորություն չունենա այլևս որևէ տեղ, բայց ես հասկանում եմ, որ դա բարդ խնդիր է, տվյալները պահպանվում են։
Երբ աղջիկը վերջապես կարողացել է դուրս գալ մեքենայից, ընդամենը մի քանի քայլ այն կողմ ոստիկան է եղել։ Նա ցանկացել է մոտենալ և պատմել կատարվածի մասին։ Սակայն դեռ չմոտեցած լսել է ոստիկանի՝ իր հասցեին հնչեցրած ռեպլիկը․ «Էս ինչ սիրուն ես...»։
Ափսոս ոստիկանի արտաքինը ու այլ մանրամասներ չի կարողանում նկարագրել, թե չէ նրա ուղղությամբ էլ բողոք կգրեի, ու, առնվազն, նկատողություն կստանար։
Գիտեմ, այսպիսի միջադեպերը քիչ չեն, էլի ներողություն եմ խնդրում պարկեշտ ու սրտացավ վարորդներից, որոնք օգնում են նույնիսկ վատ վիճակում հայտնված մարդկանց, սրտացավ են ու մարդկային, բայց նկարագրածս անընդունելի դեպքերը ևս եզակի չեն, ու, վստահ, պատժվելու են, ու եթե հանդիպեք ուղարկեք ինձ վարորդի տվյալները, անպատիժ չի մնա, առնվազն կկորցնի հաց վաստակելու մի միջոց։
P.S. Տաքսին հասարակական տրանսպորտի ամենաանձնական ձևերից մեկն է։ Մարդը նստում է փակ մեքենա՝ վստահելով իր կյանքն ու անվտանգությունը մի անծանոթի։ Եթե այդ տարածքն այլևս անվտանգ չէ, ապա վտանգի տակ է ուղևորը և մարդկանց վստահությունն այդ ծառայության նկատմամբ»։

Водители Яндекс и других такси (конечно, не все), держите руки на руле, иначе у вас будут серьезные проблемы. Об этом написала на своей странице в «Facebook» правозащитник Зара Ованнисян.
«Итак, вчера во время конкретной программы в Армении одна из молодых студенток рассказала об отвратительном случае, который произошел с ней в такси Яндекс. Водитель вечером перевез ее из одного людного места города в другое и по дороге запер двери автомобиля так, что даже во время поездки она не могла их открыть, распустил руки, позволил себе в ее адрес множество непристойных выражений и настоятельно требовал номер телефона девушки. Когда последняя попыталась дать другой номер, просто чтобы избавиться от него, он проверил и потребовал, чтобы она дала именно свой, иначе не отпустит. Водитель сделал множество кругов вокруг ее дома, узнал, где она живет.
Он понял, что девушка не местная и здесь одна, без какой-либо защиты, и попытался воспользоваться этим всеми возможными способами – в меру своего недалекого ума.
Я уже даже не обсуждаю, что это за уродство и как это влияет на формирование представлений иностранных граждан о нашей стране, это отдельный вопрос, но подобное поведение будет наказано, как минимум, посредством экономического ущерба.
Жалоба в Яндекс подана, данный водитель заблокирован пожизненно и больше не сможет, по крайней мере, в этой службе такси принимать заказы.
Я бы хотела, чтобы работодатели ужесточили свои процедуры, и если водитель когда-либо позволял себе подобное отвратительное поведение, то он больше нигде не имел бы возможности оказывать такие услуги, но я понимаю, что это сложный вопрос, данные сохраняются.
Когда девушке, наконец, удалось выйти из машины, всего в нескольких шагах стоял полицейский. Она захотела подойти и рассказать о случившемся. Однако, еще не подойдя, услышала реплику полицейского, обращенную к ней: «Какая же ты красивая...».
Жаль, что она не может описать внешность полицейского и другие подробности, иначе я написала бы жалобу и в его адрес, и он, как минимум, получил бы выговор.
Знаю, таких инцидентов немало, еще раз прошу прощения у порядочных и отзывчивых водителей, которые помогают даже людям, оказавшимся в тяжелом положении, проявляют заботу и человечность, но описанные мною недопустимые случаи тоже не единичные и, уверена, будут наказаны, и, если встретите – присылайте мне данные водителя, это не останется безнаказанным, как минимум, он лишится одного из способов зарабатывать на хлеб.
P.S. Такси – одна из самых личных форм общественного транспорта. Человек садится в закрытую машину, доверяя свою жизнь и безопасность незнакомцу. Если это пространство уже небезопасно, то под угрозой оказываются и пассажир, и доверие людей к этой услуге».