Վրաստանն առանձնահատուկ հարաբերություններ ունի երեք հարևան երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, և այդ հարաբերությունները խորանում են։ Այս մասին «Իմեդի» հեռուստաընկերության Imedi Live հաղորդման եթերում հայտնել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում Վրաստանի կառավարությունը նաև ակտիվորեն աշխատում է Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ։
«Մենք հնարավորինս խորացնում ենք հարաբերությունները Կենտրոնական Ասիայի հինգ երկրների հետ։ Ներուժը շատ մեծ է, և ամենակարևորն այն է, որ մենք ակտիվորեն աշխատում ենք այն լիարժեք օգտագործելու ուղղությամբ։ Այս ամենը առանցքային դեր է խաղում տրանսպորտային փոխկապակցվածության և տարանցման գործառույթի տեսանկյունից», — ավելացրել է Կոբախիձեն։

У Грузии особые отношения с тремя соседними странами — Арменией, Азербайджаном и Турцией, и эти отношения углубляются. Об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в программе Imedi Live на телеканале Imedi.
По его словам, в последнее время правительство Грузии также активно работает над развитием отношений со странами Центральной Азии.
«Мы максимально углубляем отношения с пятью странами Центральной Азии. Потенциал очень велик, и главное заключается в том, что мы активно работаем над тем, чтобы использовать его в полной мере. Всё это играет ключевую роль с точки зрения транспортной взаимосвязанности и транзитной функции», — добавил Кобахидзе.