«Պատժամիջոցներ» տերմինը տեղին չէ հայկական արտադրանքը Ռուսաստան արտահանելու հետ կապված խնդիրների առնչությամբ, քանի որ խոսքը ժամանակավոր երկկողմ սահմանափակումների մասին է, որոնք փուլային կերպով լուծվում են աշխատանքային կարգով։ Այս մասին հուլիսի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտնել է Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը ռուս գործընկերներից ստացել է պաշտոնական նամակներ՝ կապված ձկան և «Ջերմուկ» հանքային ջրի որոշ խմբաքանակներում վնասակար նյութերի հայտնաբերման հետ, ինչից հետո անհապաղ իրականացրել է սեփական ներքին ուսումնասիրություններ։ «Մենք երկրում իրականացրել ենք ներքին մոնիթորինգ, նմուշներ ենք ուղարկել լաբորատոր փորձաքննության, և «Ջերմուկ» ջրում ու ձկնամթերքում որևէ խախտում կամ վտանգավոր նյութ չի հայտնաբերվել», - ընդգծել է Տիգրան Պետրոսյանը։ Նա նշել է, որ այդ փորձաքննությունների արդյունքներով պաշտոնական արձանագրություններն արդեն ուղարկվել են ռուսական կողմին՝ հարցերը չեղարկելու համար։
Տիգրան Պետրոսյանը նաև մանրամասն պարզաբանել է լոլիկի և ելակի արտահանման հետ կապված իրավիճակը, որոնց վերաբերյալ ռուսական կողմը նախկինում ներկայացրել էր բուսասանիտարական բնույթի դժգոհություններ։ Տեսչական մարմնի ղեկավարը պարզաբանել է, որ հայկական լոլիկի պարագայում ցուցանիշները բույսերի վակցինացիայի արդյունք էին, այսինքն՝ թեստերը ցույց էին տալիս արտադրված հակամարմինների առկայությունը, այլ ոչ թե հենց վիրուսի։ Ինչ վերաբերում է ելակում վնասատուի՝ արևմտյան ծաղկային տրիպսի հայտնաբերմանը, ապա ռուս մասնագետների հետ համատեղ ստուգման ընթացքում այդ կենդանի վնասատուն հայտնաբերվել է յոթ տնտեսություններից միայն մեկում, ինչը թունաքիմիկատների օգնությամբ հեշտությամբ վերացվող խնդիր է։
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք արտահանման համար մերժված արտադրանքը չի հայտնվում Հայաստանի ներքին շուկայում և արդյոք այն անվտանգ է տեղի բնակիչների համար, գերատեսչության ղեկավարը կտրականապես բացառել է նման ռիսկերը։ Նա հավաստիացրել է, որ հանրապետությունում գործում է խիստ վերահսկողություն, որը թույլ չի տալիս երկրի ներսում իրացնել վտանգավոր սննդամթերք։ «Եթե լաբորատոր փորձաքննության արդյունքում արտադրանքը ճանաչվում է մարդու կյանքի և առողջության համար վտանգավոր, դրա շրջանառությունն անմիջապես դադարեցվում է, այն հանվում է վաճառքից և ենթակա է ոչնչացման», - հայտնել է Տիգրան Պետրոսյանը։ Նա հավելել է, որ տրիպսի նման վնասատուները դասակարգվում են որպես կարանտինային օրգանիզմներ բացառապես պետական սահմանները հատելու դեպքում, սակայն դրանք ինքնին մարդու առողջության համար բացարձակապես որևէ վտանգ չեն ներկայացնում, ուստի Հայաստանի առևտրային տաղավարներում առկա ապրանքների ցածր որակի վերաբերյալ հասարակական շահարկումները որևէ հիմք չունեն։

Термин «санкции» неуместен в отношении возникших проблем с экспортом армянской продукции в Россию, так как речь идет о временных двусторонних ограничениях, которые планомерно решаются в рабочем порядке. Об этом 17 июля в ходе встречи с журналистами заявил руководитель Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении Тигран Петросян.
По его словам, армянская сторона получила официальные письма от российских коллег касательно обнаружения вредных веществ в некоторых партиях рыбы и минеральной воды «Джермук», после чего незамедлительно провела собственные внутренние исследования. «Мы провели внутренний мониторинг в стране, отправили образцы на лабораторную экспертизу, и никаких нарушений или опасных веществ в воде "Джермук" и рыбе зафиксировано не было», - подчеркнул Тигран Петросян. Он отметил, что официальные протоколы с результатами этих экспертиз уже отправлены российской стороне для снятия вопросов.
Тигран Петросян также детально разъяснил ситуацию с экспортом томатов и клубники, к которым ранее у российской стороны возникли претензии фитосанитарного характера. Руководитель Инспекционного органа пояснил, что выявленные в армянских томатах показатели были результатом проведенной вакцинации растений, то есть тесты показывали наличие выработанных антител, а не самого вируса. Что касается обнаружения вредителя - западного цветочного трипса - в клубнике, то в ходе совместной проверки с российскими специалистами этот живой вредитель был найден лишь в одном хозяйстве из семи, что является легко устранимой с помощью ядохимикатов проблемой.
Отвечая на вопрос журналистов о том, не попадает ли забракованная для экспорта продукция на внутренний рынок Армении и безопасна ли она для местных жителей, глава ведомства категорически исключил подобные риски. Он заверил, что в республике действует жесткий контроль, не позволяющий реализовывать опасные продукты питания внутри страны. «Если в результате лабораторной экспертизы продукт признается опасным для жизни и здоровья человека, его оборот немедленно прекращается, он изымается из продажи и подлежит уничтожению», - заявил Тигран Петросян. Он добавил, что такие вредители, как трипс, классифицируются как карантинные организмы исключительно при пересечении государственных границ, но сами по себе они не представляют абсолютно никакой угрозы для здоровья человека, поэтому общественные спекуляции о низком качестве продуктов на прилавках Армении не имеют под собой оснований.