Հուլիսի 10-ից Հավատարմագրման դաշնային ծառայությունը («Ռոսակկրեդիտացիա») առաջին անգամ 12 ամսով կասեցրել է Հայաստանի սերտիֆիկացման մարմինների փաստաթղթերի գործողությունը։ Խոսքը թեթև արդյունաբերության արտադրանքի համար նախատեսված չորս սերտիֆիկատների և սննդամթերքի համար տրված հայտարարագրի, որոնք տրամադրվել են «ԱՐՄՏԵՍՏ» ՍՊԸ-ի և «ԱՐՄ-ՏԵՍՏ» ՍՊԸ-ի կողմից, մասին է։ Հիմքերն են՝ նմուշների ներմուծման ապացույցների բացակայությունը և փորձարկումների արձանագրություններ չներկայացնելը։
«Արմտեստ» ՍՊԸ-ի վերաբերյալ որոշումը համահունչ է գործընկերների դիրքորոշմանը. կազմակերպության փաստաթղթերի գործողությունն այդ պահին արդեն դադարեցվել էր հենց հանրապետության տարածքում՝ Հայաստանի հավատարմագրման ազգային մարմնի կողմից։
«Մենք գործում ենք ոչ թե ընտրողաբար, այլ հստակ չափանիշներին համապատասխան՝ անկախ խախտողի իրավազորությունից։ Սերտ համագործակցում ենք ԵԱՏՄ մեր գործընկերների հետ», — նշել է «Ռոսակկրեդիտացիայի» ղեկավար Դմիտրի Վոլվաչը։

Федеральная служба по аккредитации (Росаккредитация) с 10 июля впервые приостановила на 12 месяцев действие документов органов по сертификации Армении. Речь идет о четырех сертификатах на продукцию лёгкой промышленности и декларации на пищевую продукцию, выданных ООО «АРМТЕСТ» и ООО «АРМ-ТЕСТ». Основания: отсутствие доказательств ввоза образцов и непредоставление протоколов испытаний.
Решение по ООО «Армтест» согласуется с позицией коллег: действие документов организации к этому моменту уже было прекращено на территории самой республики Национальным органом по аккредитации Армении.
«Мы действуем не выборочно, а в соответствии с четкими критериями, независимо от юрисдикции нарушителя. Тесно сотрудничаем с коллегами по ЕАЭС», — отметил руководитель Росаккредитации Дмитрий Вольвач.