ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարվածության նվազեցմանն ուղղված նոր նախաձեռնությունը նախատեսում է կողմերի փոխադարձ հրաժարում ագրեսիվ գործողություններից: Դրա մասին հայտնել է Al Hadath հեռուստաալիքը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Նրանց տվյալներով՝ Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև հնարավոր համաձայնագրի նախագիծը ներառում է թշնամական գործողությունների դադարեցում, ինչպես նաև ավելի վաղ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի դրույթների կատարում:
Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը հայտնել էր, որ միջնորդները Իրանին և ԱՄՆ-ին առաջարկել են հաստատել 10-օրյա հրադադարի ռեժիմ: Ենթադրվում է, որ այդ ընթացքում կողմերը կկարողանան քննարկել ժամանակավոր համաձայնագրի վերականգնումը և հակամարտության լարվածության թուլացման այլ միջոցներ:

Новая инициатива по снижению напряженности между США и Ираном предусматривает взаимный отказ сторон от агрессивных действий. Об этом сообщил телеканал Al Hadath со ссылкой на источники.
По их данным, проект возможного соглашения между Вашингтоном и Тегераном включает прекращение враждебных действий, а также выполнение положений ранее подписанного меморандума о взаимопонимании.
Ранее Reuters сообщало, что посредники предложили Ирану и США установить 10-дневный режим прекращения огня. Предполагается, что за это время стороны смогут обсудить восстановление временного соглашения и другие меры по деэскалации конфликта.