ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարվածության նվազեցմանն ուղղված նոր նախաձեռնությունը նախատեսում է կողմերի փոխադարձ հրաժարում ագրեսիվ գործողություններից: Դրա մասին հայտնել է Al Hadath հեռուստաալիքը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Նրանց տվյալներով՝ Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև հնարավոր համաձայնագրի նախագիծը ներառում է թշնամական գործողությունների դադարեցում, ինչպես նաև ավելի վաղ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի դրույթների կատարում:
Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը հայտնել էր, որ միջնորդները Իրանին և ԱՄՆ-ին առաջարկել են հաստատել 10-օրյա հրադադարի ռեժիմ: Ենթադրվում է, որ այդ ընթացքում կողմերը կկարողանան քննարկել ժամանակավոր համաձայնագրի վերականգնումը և հակամարտության լարվածության թուլացման այլ միջոցներ:

A new initiative to reduce tensions between the US and Iran provides for a mutual renunciation of aggressive actions by both sides. This was reported by Al Hadath, citing sources.
According to them, the draft of a possible agreement between Washington and Tehran includes a cessation of hostilities, as well as the implementation of the provisions of the previously signed memorandum of understanding.
Earlier, Reuters reported that mediators had proposed that Iran and the US establish a 10-day ceasefire. It is assumed that during this time the parties will be able to discuss restoring the temporary agreement and other measures to de-escalate the conflict.