Պորտուգալիան որոշում է ընդունել ձեռք բերել իտալական Fincantieri նավաշինական ընկերության արտադրության երեք ֆրեգատ: Որոշման մասին հայտարարել է Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնին՝ գործարքն անվանելով կարևոր քայլ եվրոպական պաշտպանական արդյունաբերության ամրապնդման համար, հայտնում է Reuters-ը:
FREMM տիպի ֆրեգատները բազմաֆունկցիոնալ մարտական նավեր են, որոնք համատեղ մշակել են Fincantieri ընկերությունն ու ֆրանսիական Naval Group-ը: Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը Պորտուգալիայի հետ գործարքի արժեքը գնահատել է 3 միլիարդ եվրո (3,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար) (չնայած պաշտոնական հայտարարություններում նշվում է, որ սպասարկման և տեխնոլոգիաների փոխանցման հետ միասին ներդրման ընդհանուր ծավալը կազմելու է շուրջ 3,9 միլիարդ եվրո):
Մելոնին հայտարարել է, որ «շատ գոհ է» համաձայնագրից, որի մասին նա հայտնել է Հռոմում՝ կառավարական նստավայրում, Պորտուգալիայի վարչապետ Լուիշ Մոնտենեգրուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Սա իտալական արդյունաբերության գերազանցության ճանաչումն է, ինչպես նաև ապացույցն այն բանի, որ Եվրոպան կարող է ամրապնդել իր ռազմավարական ինքնավարությունը՝ ներդրումներ կատարելով իր ձեռնարկությունների արդյունաբերական և տեխնոլոգիական ներուժում»,- հավելել է Մելոնին:
Այդ հայտարարությունից հետո Fincantieri-ի բաժնետոմսերն ակտիվացրել են աճը՝ բորսաներում բարձրանալով ավելի քան 2%-ով:

Portugal has decided to purchase three frigates built by the Italian shipbuilding company Fincantieri, Italian Prime Minister Giorgia Meloni said, calling the deal an important step toward strengthening the European defense industry, Reuters reports.
FREMM-class frigates are multipurpose warships jointly developed by Fincantieri and France’s Naval Group. A source familiar with the situation estimated the value of the deal with Portugal at €3 billion ($3.4 billion).
Meloni said she was “very pleased” with the agreement, which she announced during a joint press conference with Portuguese Prime Minister Luís Montenegro at the government residence in Rome.
“This is recognition of the excellence of Italian industry, as well as proof that Europe can strengthen its strategic autonomy by investing in the industrial and technological capabilities of its companies,” Meloni added.