«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Այսօր՝ ժամը 15:00-ին, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հանդիսավոր արարողությամբ կհանձնվեն Ազգային ժողովի 9-րդ գումարման պատգամավորների մանդատները։ Սակայն, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, մինչև երեկ ուշ երեկո գործընթացը շարունակում էր մնալ խիստ անորոշ, հատկապես իշխանական «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներսում։
Սակայն, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, մինչև երեկ կեսգիշեր իշխանական թիմում վերջնական հստակություն չկար, թե ովքեր են ստանալու պատգամավորական մանդատ, իսկ ովքեր՝ ինքնաբացարկ ներկայացնելու։
Մեր իշխանական աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ստեղծված անորոշության հիմնական պատճառը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջնական քաղաքական որոշումների բացակայությունն է։ Փաշինյանն այս օրերին գտնվում է արձակուրդում, և, ըստ մեր տեղեկությունների, մինչև այժմ վերջնական ցուցումներ չեն տրվել, թե ՔՊ համամասնական ցուցակի որ թեկնածուները պետք է ստանձնեն պատգամավորի մանդատը, իսկ ովքեր պետք է հրաժարվեն դրանից։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի ՔՊ-ական աղբյուրները հայտնում են, որ հենց այդ պատճառով այսօր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով կներկայանան 64-ից զգալի ավելի թվով իշխանական թեկնածուներ։ Չի բացառվում, որ նրանց մի մասը միայն տեղում կտեղեկանա՝ պետք է ընդունի՞ պատգամավորական մանդատը, թե՞ ներկայացնի ինքնաբացարկի դիմում։
Այս պահի դրությամբ իշխանական ցուցակի անցողիկ հատվածն ավարտվում է Էդուարդ Աղաջանյանով՝ DJ Էդո։ Սակայն, հաշվի առնելով, որ ինքնաբացարկների և հնարավոր կադրային նշանակումների վերաբերյալ վերջնական որոշումները դեռևս ամբողջությամբ չեն հրապարակվել, չի բացառվում, որ վերջին պահին նոր փոփոխություններ լինեն։
Այսպիսով, թեև մանդատների հանձնման արարողությունը նախատեսված է հանդիսավոր ձևաչափով, իրականում այն կարող է վերածվել նաև վերջին րոպեի քաղաքական որոշումների և ինքնաբացարկների գործընթացի, հատկապես իշխանական թիմի համար»։

В Центральной избирательной комиссии сегодня в 15:00 в торжественной обстановке будут вручены мандаты депутатам Национального Собрания 9-го созыва. Об этом пишет газета «Жоховурд», развивая тему.
«Однако, по нашим сведениям, еще до позднего вечера вчерашнего дня процесс продолжал оставаться крайне неопределенным, особенно внутри правящей партии «Гражданский договор». Согласно нашей информации, до полуночи в правящей команде не было окончательной четкости вокруг того, кто получит депутатский мандат, а кто представит самоотвод. По сообщению наших провластных источников, главной причиной возникшей неопределенности является отсутствие окончательных политических решений премьер-министра Никола Пашиняна. В эти дни он находится в отпуске, и, согласно нашим сведениям, до сих пор не даны окончательные указания относительно того, какие кандидаты из пропорционального списка «Гражданского договора» должны получить депутатский мандат, а кто должен от него отказаться. Именно по этой причине сегодня в Центральную избирательную комиссию придет значительно больше, чем 64 кандидата от власти. Не исключено, что часть из них только на месте узнает – следует ли принять депутатский мандат или подать заявление о самоотводе. На данный момент проходная часть провластного списка заканчивается Эдуардом Агаджаняном – DJ Эдо. Однако, учитывая, что окончательные решения по самоотводам и возможным кадровым назначениям еще полностью не обнародованы, не исключено, что в последний момент произойдут новые изменения. Таким образом, хотя церемония вручения мандатов запланирована в торжественном формате, на самом деле она может превратиться также в процесс политических решений последней минуты и самоотводов, особенно для провластной команды», - отмечает издание.