Համայնքային ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժնի ծառայողները ստացել էին տեղեկություն, որ Վայք քաղաքի 70-ամյա բնակիչը Մալիշկա գյուղի բնակիչ 49-ամյա տղամարդու աջակցությամբ, առանց լիցենզիայի և համապատասխան թույլտվության, կազմակերպել է ապօրինի արդյունահանում։ Այս մասին հայտնում է ՆԳՆ ոստիկանությունը։
«Տեղեկությունը ստուգվեց ու հաստատվեց։ Պարզվեց, որ Մալիշկա գյուղի համայնքային նշանակության հողատարածքում ապօրինի արդյունահանում են հրաբխային բազալտ, քարը տեղափոխում Վայքում գտնվող՝ 70-ամյա տղամարդուն պատկանող մշակման արտադրամաս և վաճառում։
Հունիսի 20-ին Եղեգնաձորի համայնքային ոստիկանները մեկնեցին բազալտի արդյունահանման տարածք, որտեղ ձերբակալեցին և բաժին տեղափոխեցին աջակցող 49-ամյա տղամարդուն ու ևս չորս հոգու։ Նրանց շահագործած ավտոկռունկն ու բազալտի հանքաքարով բարձած բեռնատարը տեղափոխվեցին պահպանվող հատուկ տարածք։
Կազմված փաստաթղթերը ներկայացվել են Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

В Армении выявлен случай незаконной добычи.
Сотрудники Ехегнадзорского отдела Общинной полиции получили информацию о том, что 70-летний житель города Вайк при содействии 49-летнего жителя села Малишка, без лицензии и соответствующего разрешения, организовал незаконную добычу.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе полиции республики, информация была проверена и подтвердилась. Выяснилось, что на земельном участке общинного значения в селе Малишка незаконно добывают вулканический базальт, камень перевозят в расположенный в Вайке перерабатывающий цех, принадлежащий 70-летнему мужчине, и продают.
Полицейские выехали на территорию добычи базальта, где задержали и доставили в отдел 49-летнего мужчину, оказывавшего содействие, а также еще 4 человек. Эксплуатируемые ими автокран и грузовик, загруженный базальтовой рудой, были помещены на охраняемую специальную площадку.