Պենտագոնի 46-ամյա ղեկավարն ու Fox News-ի նախկին հաղորդավար Փիթ Հեգսեթը, ով իրեն ներկայացնում է որպես ծայրահեղ մարզումների կողմնակից և ամեն կերպ ընդգծում է իր «տղամարդկային» կերպարը, սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել՝ իր իսկ մարզական տեսանյութերի պատճառով: Ինչպես գրում է Daily Beast-ը, ռազմական ֆիզպատրաստության փորձագետները ջախջախիչ քննադատության են ենթարկել վարժությունների կատարման այն տեխնիկան, որը նախարարը ցուցադրում է համացանցում:
Հեգսեթը բազմիցս հրապարակավ քննադատել է իր ենթակաների ֆիզիկական վիճակը՝ հայտարարելով, թե «անընդունելի է Պենտագոնի միջանցքներում գեր գեներալներ ու ծովակալներ տեսնելը»։ Նա նույնիսկ առաջ էր քաշում 30-ն անց սպաների տեստոստերոնի մակարդակը ստուգելու նախաձեռնությունը։ Սակայն լրագրողների ու մարզիչների կողմից նրանց մարզումներն ուսումնասիրելուց հետո դրանց վերաբերյալ գնահատականները բավականին հիասթափեցնող դարձան։
The Atlantic ամսագիրը դիմել է պրոֆեսիոնալներին՝ խնդրելով գնահատել «Pete & Bobby» մարտահրավերի տեսանյութերը: Այդ նախագիծը Հեգսեթը թողարկել էր Առողջապահության 72-ամյա նախարար Ռոբերտ Քենեդի կրտսերի հետ (ընդ որում՝ վերջինս մարզվում էր հենց ջինսերով):
Հեգսեթի հայտարարած մարտահրավերն է՝ 50 ձգում + 100 հրում՝ 10 րոպեից պակաս ժամանակահատվածում:
Փորձագիտական ստուգման արդյունքը՝ տեխնիկայի բազմաթիվ խախտումներ:
Փորձագետներն առանձնացրել են Հեգսեթի վարժությունների կատարման կոպիտ աշխատանքային սխալները.
• Ձգումների ժամանակ Հեգսեթը ծնկները ծալում-սեղմում է կրծքավանդակին և թափահարում մարմինը, որպեսզի ուժասպառ եղած մարմնին լրացուցիչ իմպուլս հաղորդի: Պահեստազորի բրիգադային գեներալ Մորին Լեբյոֆը, ով Վեստ Փոյնթի ֆիզիկական դաստիարակության ամբիոնը ղեկավարած առաջին կինն է, հայտարարել է, որ քննության ժամանակ նրան անմիջապես կհեռացնեին դրա համար։
«Նրա ձգումները կամ հակառակ դիրքով ձգումները, ոտքերի այդ թափահարումները... նման բան երբեք չէին հաշվի»։
• Դասական՝ ուղիղ դիրքով ձգման փոխարեն նախարարը պարբերաբար կիրառում է հակառակ դիրքով տարբերակը (ձեռքի ափերը դեպի ներս), ինչն էապես հեշտացնում է առաջադրանքը։
• Հրումների և հորիզոնական դիրքից ծանրաձողի հրումների ժամանակ Հեգսեթը կանոնավոր կերպով «թերի է անում» շարժումը, ինչի պատճառով Պենտագոնից ստացված տեսանյութում ներկաները ստիպված են լինում անդադար կրկնել նրան. «Մինչև վերջ իջեցրո՛ւ, մինչև վերջ բարձրացրո՛ւ»։
• Որակավորված մարզիչ, պահեստազորի ծովային հետևակային Ջոել Դել Ռոսարիոն նշել է, որ գիրյայով մարոզումներ անելիս Հեգսեթը կքանստում է՝ կոնքազդրային հոդի ճիշտ շարժման փոխարեն, և գիրյան չափազանց ցած է իջեցնում՝ վտանգավոր ծանրաբեռնվածություն ստեղծելով մեջքի համար։
Չափանիշների հեգնանքն ու հանրության արձագանքը
Լրագրող Թոմ Բարթլեթն ընդգծել է իրավիճակի ողջ հեգնանքը. իր՝ 2024 թվականի «Պատերազմ ռազմիկների դեմ» գրքում Հեգսեթը ծաղրում էր կին զինծառայողներին և տրանսգենդերներին՝ թույլ ֆիզիկական պատրաստվածության համար: Մինչդեռ, ԱՄՆ ծովային հետևակի կորպուսի պաշտոնական 8-էջանոց ուղեցույցի համաձայն, նախարարի ցուցադրած տեխնիկան որակավորվում է որպես «ցածրորակ աշխատանք», որը կարող է հանգեցնել վնասվածքների:
The Daily Beast-ի փոդքասթում հաղորդավարներն ու հյուրերը նույնպես ծաղրել են զինծառայողների տեստոստերոնի մակարդակը ստուգելու Հեգսեթի սևեռուն գաղափարը՝ ենթադրելով, որ «տղամարդկայնության» և մարզական մարտահրավերների վրա նման ընդգծված կենտրոնացումը ընդամենը սեփական բարդույթներն ու իրական արդյունքների պակասը փոխհատուցելու փորձ է:

Пит Хегсет, 46-летний глава Пентагона и бывший ведущий Fox News, позиционирующий себя как сторонник экстремальных тренировок и культивирующий образ «мачо», оказался в центре скандала из-за своих спорт-видео. Военные эксперты по физической подготовке разгромили технику выполнения упражнений, которую министр демонстрирует в сети, пишет Daily Beast.
Хегсет неоднократно публично критиковал физическую форму подчиненных, заявляя о недопустимости «толстых генералов и адмиралов в коридорах Пентагона», а также продвигал инициативы по проверке уровня тестостерона у офицеров старше 30 лет. Однако, когда журналисты и инструкторы присмотрелись к его собственным тренировкам, их вердикт оказался неутешительным.
Журнал The Atlantic попросил профессионалов оценить видеоролики из челленджа «Pete & Bobby», который Хегсет запустил совместно с 72-летним министром здравоохранения Робертом Ф. Кеннеди-младшим (последний тренировался прямо в джинсах).
Заявленный челлендж Хегсета: 50 подтягиваний + 100 отжиманий за < 10 минут
Результат проверки эксперта - многочисленные нарушения техники.
Эксперты выделили несколько грубых ошибок в форме Хегсета:
При подтягиваниях Хегсет поджимает колени к груди и дёргается, чтобы придать истощенному телу импульс. Отставной бригадный генерал Морин Лебёф, первая женщина, возглавлявшая кафедру физвоспитания в Вест-Поинте, заявила, что на экзамене его бы сразу провалили.
«Его подтягивания или подтягивания обратным хватом, эти рывки ногами — такое никогда бы не засчитали».
Вместо классического подтягивания прямым хватом министр регулярно использует обратный хват (подтягивание к подбородку/chin-up), что существенно облегчает задачу.
В отжиманиях и жиме лежа Хегсет регулярно «недожимает», из-за чего на видео из Пентагона присутствующим приходится постоянно повторять ему: «Опускай до конца, поднимай до конца!».
Сертифицированный тренер и отставной морпех Джоэл Дель Росарио отметил, что при махах гирей Хегсет приседает вместо тазового доминантного движения и слишком низко опускает снаряд, создавая опасную нагрузку на спину.
Ирония стандартов и реакция общественности
Журналист Том Бартлетт подчеркнул иронию ситуации: в своей книге 2024 года «Война с воинами» Хегсет насмехался над женщинами-военнослужащими и трансгендерами за якобы слабую физическую форму. Однако, согласно официальному 8-страничному руководству Корпуса морской пехоты США, техника самого министра квалифицируется как «низкокачественная работа», способная привести к травмам.
В подкасте The Daily Beast Podcast ведущие и гости также высмеяли навязчивую идею Хегсета проверять уровень тестостерона у военнослужащих, предположив, что гипертрофированное внимание к «мужественности» и спорт-челленджам — лишь попытка компенсировать собственные комплексы и нехватку реальных результатов.