Հայկական ձեռնարկությունների եվրոպական շուկաներ մուտքի խթանմանն ուղղված ՀՀ կառավարության ծրագրի շրջանակներում  հուլիսի 20-ին Վենետիկում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսարանում կայացել է աշխատանքային հանդիպում։ Այս մասին հայտնում են Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունից։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Գոհար Աբաջյանը, ԿՈՆՖԱՊԻ Վենետիկի գործարարների միության նախագահ Մարկո Զեկկինելին, գլխավոր տնօրեն Նիկոլա Զանոնը և կառավարման խորհրդի անդամները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Իտալիա տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները, մտքեր են փոխանակվել տարբեր ոլորտներում հայկական արտադրանքի եվրոպական շուկաներում առաջխաղացման, ինչպես նաև երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդման և նոր գործարար հնարավորությունների ստեղծման շուրջ։
Այնուհետև պատվիրակությանն ընդունել է Վենետիկի պրեֆեկտ Դարկո Պելլոսը։ Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանի և Իտալիայի միջև տնտեսական և ինստիտուցիոնալ համագործակցության հետագա զարգացման կարևորությունը։

Супруга главы МИД Армении Арарата Мирзояна в Венеции обсудила перспективы расширения экономического сотрудничества с Италией.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в посольстве Армении в Италии, в рамках программы Правительства республики, направленной на содействие выходу армянских предприятий на европейские рынки, в почетном консульстве страны в Венеции состоялась рабочая встреча.
В ней приняли участие заместитель министра экономики Анушик Аветян, посол Армении в Италии Владимир Карапетян, директор фонда «Центр поддержки инвестиций» Гоар Абаджян (супруга Мирзояна – ред.), председатель союза предпринимателей КОНФАПИ Венеции Марко Дзеккинелли, генеральный директор Никола Дзанон и члены Совета правления.
В ходе встречи обсуждены перспективы расширения экономического сотрудничества Армения – Италия, состоялся обмен мнениями вокруг вопросов продвижения армянской продукции на европейских рынках в различных отраслях, а также укрепления торгово-экономических связей между двумя странами и создания новых деловых возможностей.
Затем делегацию принял префект Венеции Дарко Пеллос. В ходе встречи была подчеркнута важность дальнейшего развития экономического и институционального сотрудничества между Арменией и Италией.