Արցախցի քաղաքական գործիչ Արթուր Օսիպյանի դատական հայցն ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դատարանն ընդունել է վարույթ։ Այս մասին տեղեկանում ենք  Արթուր Օսիպյանի ֆեյսբուքյան էջից:
«ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանն ընդունել է վարույթ իմ կողմից ներկայացված հայցադիմումն ընդդեմ պատասխանող Նիկոլ Փաշինյանի՝ զրպարտություն հանդիսացող տվյալները հերքելուն և ներողություն խնդրելուն պարտավորեցնելու պահանջների մասին»,-գրել է Օսիպյանը:
Օսիպյանը պահանջում է, որ դատարանը պարտավորեցնի վարչապետին հերքել զրպարտություն համարվող հայտարարությունները և ներողություն խնդրել։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Օսիպյանը ձերբակալվել, այնուհետև կալանավորվել էր մայիսի 18-ին Արաբկիր վարչական շրջանում Փաշինյանիի հետ ունեցած միջադեպից հետո։
Նա հացադուլ էր հայտարարել՝ որպես բողոքի նշան Նիկոլ Փաշինյանի կողմից իր հասցեին հնչեցրած «փախած» որակման համար։ Նրան մեղադրում են բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կամ քարոզելու, խուլիգանության և քարոզչությանը խոչընդոտելու մեջ:

Подал судебный иск против премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Об этом написал на своей странице в Facebook арцахский политический деятель Артур Осипян.
«Гражданский суд первой инстанции общей юрисдикции города Ереван принял в производство поданное мной исковое заявление против ответчика Никола Пашиняна с требованиями обязать опровергнуть данные, являющиеся клеветой, и принести извинения», - отметил Осипян.
Он требует, чтобы суд обязал премьер-министра опровергнуть заявления, считающиеся клеветническими, и принести извинения.
Напомним, что Артур Осипян был задержан, а затем арестован 18 мая после инцидента с Пашиняном в административном районе Арабкир.
Он объявил голодовку в знак протеста против озвученной в его адрес со стороны Никола Пашиняна характеристики «сбежавший». Его обвиняют в публичных призывах к насилию, публичном оправдании или пропаганде насилия, хулиганстве и воспрепятствовании агитации.