ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր պաշտոնական համաձայնությունն է տվել Սաուդյան Արաբիայի խաղաղ միջուկային ծրագրում Վաշինգտոնի աջակցության վերաբերյալ գործարքին։ Այս մասին հայտնել է The Wall Street Journal պարբերականը։
30 տարի ժամկետով նախատեսված նոր համաձայնագիրը ենթադրում է տասնյակ միլիարդավոր դոլարների հատկացում։ Միջուկային ենթակառուցվածքների զարգացման գործում առանցքային դերակատարումը վերապահվելու է ամերիկյան ընկերություններին։ Գործարքի հիմնական դրույթը Սաուդյան Արաբիայում ուրանի հարստացման օբյեկտի կառուցումն է (եթե կողմերը նման քայլն արդարացված համարեն)։
Սպասվում է, որ առաջիկա օրերին գործարքը կուղարկվի ԱՄՆ Կոնգրեսի քննարկմանը։
Ավելի վաղ CNN հեռուստաընկերությունը հայտնել էր, որ ամերիկյան վարչակազմում նախնական հավանություն են տվել գործարքին։ Համաձայնագիրը ենթադրում է որոշակի սահմանափակումներ, սակայն, դեռևս պարզ չէ, թե հստակ ինչում են դրանք արտահայտվելու։ Փաստաթղթի նախագիծը թագավորությանը չի պարտադրում լրացուցիչ արձանագրություն ստորագրել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԵՄԳ) հետ երաշխիքների մասին համաձայնագրին, ընդգծել է CNN-ը։

Президент США Дональд Трамп дал свое официальное согласие на сделку о поддержке Вашингтоном мирной ядерной программы Саудовской Аравии. Об этом сообщила газета The Wall Street Journal.
Новое соглашение, рассчитанное на 30-летний срок, предполагает выделение десятков миллиардов долларов. Ключевая роль в развитии ядерной инфраструктуры будет отведена американским компаниям. Основным положением сделки является строительство объекта по обогащению урана в Саудовской Аравии, если стороны сочтут такой шаг оправданным.
Как ожидается, сделка будет направлена на рассмотрение Конгресса США в ближайшие дни.
Ранее телекомпания CNN сообщала, что в американской администрации предварительно одобрили сделку. Соглашение подразумевает некоторые ограничения, но в чем именно они будут заключаться, пока не ясно. Проект документа не обязывает королевство подписывать дополнительный протокол к соглашению о гарантиях с Международным агентством по атомной энергии, подчеркивал CNN.