Պետդուման ընդունել է օրենք, որը կփակի տարեց կանանց հետ կեղծ ամուսնությունների միջոցով Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստանալու հնարավորությունը։ Այս մասին հայտնել է Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։ «Անհրաժեշտ էր կարգուկանոն հաստատել․․․ ձերբազատվել կեղծ ամուսնությունների այն բազմաթիվ հիմքերից, որոնք նախկինում կային։ Խոսքը այն դեպքերի մասին է, երբ ներգաղթյալները ամուսնություն էին ձևակերպում 80 և բարձր տարիքի կանանց հետ․ այդ ամենը եղել է։ Այդ բոլոր օրենսդրական բացերն այժմ արմատախիլ են արված», - հայտարարել է ստորին պալատի խոսնակը։ Փոփոխություններն ընդունվել են երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ՝ միգրացիոն օրենսդրությունը խստացնող կառավարական օրինագծի շրջանակներում։
Կեղծ ամուսնությունների արգելքից զատ, փաստաթուղթը նոր հիմքեր է սահմանում քաղաքացիության, ժամանակավոր կացության (ԺԿԿ) և մշտական կացության (ՄԿԿ) կարգավիճակների տրամադրումը մերժելու համար։ Այսուհետ օտարերկրացիներին կմերժեն այս կարգավիճակների հարցում՝ ցանկացած չհանված կամ չմարված դատվածության առկայության դեպքում։ Մինչդեռ նախկինում այս կանոնը կիրառվում էր միայն դիտավորյալ հանցագործությունների (քաղաքացիության դեպքում) կամ ծանր ու առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում (ԺԿԿ-ի և ՄԿԿ-ի համար)։ Եթե փաստաթղթերն արդեն տրամադրվել են, սակայն հետագայում օտարերկրացու մոտ չմարված դատվածություն հայտնաբերվի, դրանք կչեղարկվեն։ Բացառություն է արված միայն ճանաչված փախստականների և քաղաքական ապաստան ստացած անձանց համար։
Օրենքը խստացնում է նաև փաստաթղթերին ներկայացվող պահանջները․ միգրանտները պետք է ներկայացնեն բնակության երկրից դատվածության առկայության կամ բացակայության մասին թղթային տեղեկանք, որը տրված կլինի դիմումը ներկայացնելուց ոչ շուտ, քան երեք ամիս առաջ։ Այն անձանց համար, ովքեր ունեն մի քանի քաղաքացիություն կամ կացության կարգավիճակ, կպահանջվի համապատասխան քանակի տեղեկանք։ Մինչև 14 տարեկան երեխաները, փախստականները, քաղաքական ապաստան ստացածները և ՌԴ Զինված ուժերի պայմանագրայինները ազատվում են այս պահանջից։
Նոր կանոններն ուժի մեջ կմտնեն նախագահի կողմից օրենքը ստորագրվելուց 180 օր անց։ Մինչ այդ ժամկետը ներկայացված դիմումները կդիտարկվեն հին նորմերով։ Օրենքն ընդունվել է «Կրոկուս Սիթի Հոլլում» տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո միգրացիոն քաղաքականության ընդհանուր խստացման շրջանակներում։

Госдума приняла закон, который закроет возможность для получения российского гражданства через фиктивные браки с пожилыми женщинами. Об этом рассказал председатель Госдумы Вячеслав Володин. «Нужно было навести порядок… уйти от этих оснований, которых огромное количество раньше было, фиктивных браков. Это когда приезжие оформляли союзы с женщинами в возрасте от восьмидесяти лет и старше, это всё было. Вот эти все лазейки сейчас искоренены», — заявил спикер нижней палаты. Поправки были приняты во втором и третьем чтениях в рамках правительственного законопроекта, ужесточающего миграционное законодательство.
Помимо запрета на фиктивные браки, документ вводит новые основания для отказа в гражданстве, разрешении на временное проживание (РВП) и виде на жительство (ВНЖ). Теперь иностранцам будут отказывать в этих статусах при наличии любой неснятой или непогашенной судимости — ранее это правило применялось только к умышленным преступлениям (для гражданства) или тяжким и особо тяжким (для РВП и ВНЖ). Если документы уже выданы, а у иностранца выявят непогашенную судимость, они будут аннулированы. Исключение сделано только для признанных беженцев и лиц, получивших политическое убежище.
Закон также ужесточает требования к документам: мигранты должны будут предоставлять бумажную справку об отсутствии или наличии судимости из страны проживания, выданную не ранее чем за три месяца до подачи заявления. Для тех, у кого есть несколько гражданств или видов на жительство, потребуется соответствующее число справок. Дети до 14 лет, беженцы, обладатели политического убежища и контрактники Вооружённых сил РФ освобождаются от этого требования.
Новые правила вступят в силу через 180 дней после подписания закона президентом. Заявления, поданные до этого срока, будут рассматриваться по старым нормам. Закон принят в рамках общего ужесточения миграционной политики после теракта в «Крокус Сити Холле».