Հայաստանի իշխանություններն ութ տարվա ընթացքում ամբողջությամբ ձախողել են շուկաների դիվերսիֆիկացման և գյուղատնտեսական ապրանքների որակի ապահովման աշխատանքները, ինչի պատճառով էլ Ռուսաստանի կողմից սահմանված սահմանափակումների ֆոնին՝ հայ ֆերմերներն ու արտահանողներն այսօր կանգնել են կոտրած տաշտակի առջև։ Հուլիսի 22-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հարություն Մնացականյանը։
Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմը («Ռոսսելխոզնադզորը») դեռևս 2023–2024 թվականներից սկսած բազմիցս պաշտոնական զգուշացումներ է ուղարկել ապրանքների որակի հետ կապված խնդիրների մասին, սակայն Հայաստանի պետական մարմիններն անտեսել են այդ ազդանշաններն ու որևէ քայլ չեն ձեռնարկել։ «Իշխանությունների հայտարարությունները՝ եվրոպական շուկա դուրս գալու և Լեհաստան հինգ բեռնատար ուղարկելու մասին, ծիծաղելի են, քանի որ դիվերսիֆիկացիան պահանջում է համակարգային քաղաքականություն, որակի վերահսկողություն և ֆերմայից մինչև խանութի դարակի հետագծելիություն։ Առանց դրա հայկական արտադրանքը ԵՄ-ում պարզապես մրցունակ չէ», - ընդգծել է Հարություն Մնացականյանը։ Պատգամավորը հավելել է, որ արտահանման արգելափակման խնդիրը մեկ օրում չի լուծվի, և քանի դեռ հայկական գյուղմթերքն ընդհանրապես չի հասնում ռուսական շուկա, իբր ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին կառավարության ցանկացած հայտարարություն, չի համապատասխանում իրականությանը։

Власти Армении в течение восьми лет полностью провалили работу по диверсификации рынков и обеспечению качества сельскохозяйственной продукции, из-за чего армянские фермеры и экспортеры сегодня оказались у разбитого корыта на фоне ограничений со стороны России. Об этом 22 июля в беседе с журналистами заявил депутат от блока «Сильная Армения» Арутюн Мнацаканян.
По его словам, российская сторона (Россельхознадзор) еще с 2023–2024 годов неоднократно отправляла официальные предупреждения о проблемах с качеством продукции, однако государственные органы Армении проигнорировали эти сигналы и ничего не предпринимали. «Заявления властей о выходе на европейский рынок и отправке пяти грузовиков в Польшу смехотворны, поскольку диверсификация требует системной политики, контроля качества и прослеживаемости от фермы до полки, а без этого армянская продукция просто неконкурентоспособна в ЕС», - подчеркнул Арутюн Мнацаканян. Депутат добавил, что проблема блокировки экспорта не решится за один день, и пока армянская сельхозпродукция вообще не поступает на российский рынок, любые заявления правительства о якобы достигнутых договоренностях не соответствуют действительности.