Եվրոպան պատած ռեկորդային հունիսյան շոգը Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությանը մոտ 1,5 միլիարդ դոլարի վնաս է հասցրել, հայտնում է Bloomberg-ը:
Հետազոտողների տվյալներով՝ 2026 թվականի հունիսը դարձել է Եվրոպայում օդերևութաբանական դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում ամենաշոգը: Էքստրեմալ շոգի ալիքը, ինչպես նշվում է, միայն Անգլիայում և Ուելսում հանգեցրել է մոտ 2700 լրացուցիչ մահվան ելքերի:
Բարձր ջերմաստիճանն ազդել է նաև աշխատանքի արտադրողականության վրա: Հունիսի 22-ից սկսված շաբաթվա ընթացքում Մեծ Բրիտանիայի բնակիչները միջինում աշխատել են սովորականից մոտ 30 րոպե պակաս: Աշխատաժամանակի առավել նկատելի կրճատում է գրանցվել ֆիզիկական աշխատանքով զբաղված կամ մշտապես շոգ պայմաններում աշխատող մարդկանց շրջանում, ներառյալ շինարարներն ու գյուղատնտեսության աշխատողները: Ընդ որում, հետազոտության մասնակիցների 3,6%-ն այդ ժամանակահատվածում ընդհանրապես աշխատանքի չի դուրս եկել:
Ինչպես նշել են World Weather Attribution-ի գիտնականները, ռեկորդային ամառային շոգի հետևանքները տնտեսությունը կզգա դեռ երկար ժամանակ: Նրանց տվյալներով՝ էքստրեմալ բարձր ջերմաստիճանն արագացնում է հողից խոնավության գոլորշիացումը: Եվրոպական 12 երկրների հետազոտողները հանգել են այն եզրակացության, որ դա երաշտի հավանականությունը մեծացնում է 80 անգամ:
Մասնագետների կարծիքով՝ բերքատվության անկումը, գետերում և նավարկության կարևոր երթուղիներում ջրի մակարդակի նվազումը, ինչպես նաև շոգի բացասական ազդեցությունը էներգիայի արտադրության, դրանց թվում՝ ատոմային էներգետիկայի վրա, հետագայում կարող են գնաճի արագացման հանգեցնել:

The record June heatwave that swept across Europe caused about $1.5 billion in damage to the UK economy. Bloomberg reports.
According to researchers, June 2026 was the hottest June ever recorded in Europe. The extreme heatwave, it is noted, led to about 2,700 additional deaths in England and Wales alone.
High temperatures also affected labor productivity. During the week beginning June 22, UK residents worked on average about 30 minutes less than usual. The most noticeable reduction in working hours was recorded among people engaged in physical labor or those constantly working in hot conditions, including construction workers and agricultural workers. At the same time, 3.6% of study participants did not go to work at all during this period.
As scientists from World Weather Attribution noted, the consequences of the record summer heat will be felt by the economy for a long time. According to their data, extremely high temperatures accelerate the evaporation of moisture from the soil. Researchers from 12 European countries concluded that this increases the likelihood of drought by 80 times.
According to experts, crop failures, falling water levels in rivers and on key shipping routes, as well as the negative impact of heat on energy production, including nuclear power, could further lead to accelerating inflation.