Ուկրաինայի բոլոր «հովանավորները» պետք է պատասխանատվություն կրեն իրանական նավի վրա հարձակման համար, հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Իրանի արտգործնախարարությունը, Ուկրաինան շաբաթ օրը ռազմական հարձակում է գործել իրանական առևտրային նավի վրա։ Հարձակման հետևանքով մեկ նավաստի զոհվել է, ևս մեկը՝ վիրավորվել։
«Անասկած, բոլոր նրանք, ովքեր իրենց համարում են Ուկրաինայի հովանավորներ ու աջակիցներ, պետք է պատասխանատվություն կրեն (իրանական նավին հասցված հարվածի համար)․․․ Իրանն այս հարձակումը առանց պատասխանի չի թողնի», — ճեպազրույցի ընթացքում ասել է Բաղային։
Իրանի ԱԳՆ-ի Telegram-ալիքում ավելի վաղ հրապարակված հայտարարության համաձայն՝ Թեհրանն իրեն իրավունք է պահում պատասխան քայլեր ձեռնարկել Կասպից ծովում իրանական առևտրային նավի վրա Ուկրաինայի հարձակումից հետո։ Գերատեսչությունից ընդգծել են, որ Ուկրաինայի արկածախնդրության հետևանքների պատասխանատվությունը ընկնում է Կիևի և նրան աջակցողների վրա։

Все «покровители» Украины должны нести ответственность за атаку на иранское судно, заявил официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи.
Как сообщил ранее МИД Ирана, Украина в субботу совершила военное нападение на иранское торговое судно. В результате атаки один моряк погиб, еще один получил ранения.
«Безусловно, все, считающие себя покровителями и сторонниками Украины, должны понести ответственность (за удар по иранскому судну)... Иран не оставит это (нападение - ред.) без ответа», - сказал Багаи в ходе брифинга.
Согласно заявлению, ранее опубликованному в Telegram-канале МИД Ирана, Тегеран оставляет за собой право на ответные действия после нападения Украины на иранское торговое судно в Каспийском море. Ведомство отмечало, что ответственность за последствия авантюр Украины ляжет на Киев и тех, кто его поддерживает