Ռուսաստանցիները կտրուկ ավելացրել են Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում բնակարանների վարձակալության նկատմամբ պահանջարկը՝ մոբիլիզացիայի նոր ալիքի մասին լուրերի ֆոնին, «Վերստկա»-ին պատմել են տեղի անշարժ գույքի գործակալները։ Նրանցից մեկի խոսքով՝ վերջին երկու տարվա ընթացքում հիմնական հաճախորդներն այն էմիգրանտներն են, որոնք «տեղափոխվում են մի բնակարանից մյուսը»։ Բայց այժմ «դիմողների 80%-ը նրանք են, ովքեր վերջերս են տեղափոխվել կամ նոր են պատրաստվում»։ «Իրավիճակն ընդհանուր առմամբ համեմատելի է 2022 թվականի հետ», — հավելել է հրատարակության զրուցակիցը։
Արդյունքում՝ վերջին երեք ամսում Հայաստանի մայրաքաղաքում վարձակալության գները բարձրացել են մոտ 30%-ով, ասում է անշարժ գույքի մեկ այլ մասնագետ։ «Սկսած մայիսյան տոներից՝ ժողովուրդը գալիս է, իսկ հիմա՝ ավելի շատ։ Ես հիմա սեպտեմբերի համար լիքը հարցումներ ունեմ։ Ես այնպես եմ կարծում, որ [Պետդումայի] ընտրություններից առաջ ուզում են փախչել։ Դրա համար սեպտեմբերին գները երևի թե դեռևս կբարձրանան», — նշել է գործակալը։ Ընդ որում, պարբերականի զրուցակիցներից մեկը բնակարանների ներկայիս գները որակել է «ուղղակի խելահեղ»։
Ռուսաստանցիների շրջանում հայտնի Երևանի անշարժ գույքի որոնման տելեգրամյան ալիքներից մեկում ևս նկատվում է պահանջարկի կտրուկ աշխուժացում, ուշադրություն է դարձրել «Վերստկա»-ն։ Այնտեղ ամեն օր տասնյակ նոր հայտարարություններ են հայտնվում նրանցից, ովքեր արդեն թռել են Հայաստան կամ ծրագրում են էմիգրացիա կատարել աշնանը։ Բնակարան են փնտրում և՛ երեխաներով ընտանիքները, և՛ միայնակ երիտասարդ տղամարդիկ ու կանայք։ «Ով գալիս է սեպտեմբերի սկզբին և ցանկանում է բնակարան վարձել կիսով չափ, գրեք, համակեցությամբ հարևան եմ փնտրում ամուսնուս համար», — գրել է չաթի մասնակիցներից մեկը։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում անշարժ գույքի մասին «Մետրեր դրամներով» («Метры в драмах») ալիքը նշում է, որ վարձակալության համար «նորմալ տարբերակներ» արդեն չկան։
Ըստ «Յանդեքս Վորդստատ»-ի տվյալների՝ ռուսաստանցիները սկսել են ակտիվորեն «բնակարաններ փնտրել Երևանում» 2026 թվականի գարնանը։ Հուլիսի 13-ից 19-ն ընկած շաբաթվա ընթացքում որոնումների քանակը հասել է 5,2 հազարի և գերազանցել 2022 թվականի փետրվարի 28-ից մինչև մարտի 6-ն ընկած շաբաթվա ցուցանիշները (5 հազար)։ Որոնողական հարցումների ռեկորդային թիվը է գրանցվել 2022 թվականի աշնանը՝ մոբիլիզացիայի ժամանակ (գրեթե 10 հազար՝ սեպտեմբերի 19-ից 25-ն ընկած շաբաթում)։ Ընդ որում, Google Trends-ի վիճակագրության համաձայն՝ 2026 թվականի ամռանը Երևանում բնակարանների նկատմամբ ռուսաստանցիների հետաքրքրության մակարդակն արդեն համեմատելի է Ուկրաինա ներխուժման սկզբի և մոբիլիզացիայի շրջանի հետ։
Ավելի վաղ «Վերստկայի» աղբյուրները հաղորդել են, որ սեպտեմբերին Պետդումայի ընտրություններից հետո իշխանությունները կարող են երկրում ռազմական դրություն մտցնել և մոբիլիզացիա անցկացնել։ Մասնավորապես, նոր մոբիլիզացիայի նախապատրաստման մասին գրել են Վաշինգտոնի Պատերազմի ուսումնասիրման ինստիտուտի (ISW) վերլուծաբանները։ Այն չէին բացառել նաև The Washington Post-ի հետ զրուցած որոշ եվրոպացի պատագամավորներ։ Նրանց խոսքով՝ Կրեմլը կարող է դիմել այդ քայլին, եթե ռազմաճակատում բարձր կորուստները պահպանվեն։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստվում է նոր մոբիլիզացիայի շրջանակներում ռազմաճակատ ուղարկել «300-ից 500 հազար մարդու»։ Նա դա բացատրել է նրանով, որ, ըստ իր տվյալների, տարվա սկզբից ՌԴ ՊՆ-ն բանակ է ներգրավել 221 հազար պայմանագրային զինծառայողի, սակայն նույն ժամանակահատվածում կորուստները հասել են 225,5 հազար մարդու, որոնցից 131 հազարը՝ զոհվածներ։ Զելենսկին նշել է, որ Պուտինը մոբիլիզացիա կանցկացնի հոկտեմբերի սկզբին, «եթե մենք լոգիստիկայի, զենքի, բենզինի, դիզվառելիքի հետ կապված խնդիրներ չստեղծենք նրա համար, և եթե մեր գործընկերները տոտալ պատժամիջոցներ չսահմանեն նրա ագրեսիայի համար»։

Россияне резко увеличили спрос на аренду квартир в столице Армении — Ереване — на фоне слухов о новой волне мобилизации, рассказали «Верстке» местные риелторы. По словам одного из них, в последние два года основными клиентами были эмигранты, которые «переезжали из одной квартиры в другую». Но сейчас «80% тех, кто обращается, это те, кто переехал недавно, либо только собирается». «Ситуация в целом сравнима с 2022 годом», — добавил собеседник издания.
В результате за последние три месяца цены на аренду в столице Армении выросли примерно на 30%, говорит другой специалист по подбору недвижимости. «Начиная с майских праздников народ едет, а сейчас еще больше. У меня сейчас куча запросов на сентябрь. Я так думаю, перед выборами [в Госдуму] хотят свалить. Поэтому в сентябре, наверное, еще цены подрастут», — отметил риелтор. При этом один из собеседников издания назвал текущие цены на жилье «просто сумасшедшими».
В одном из популярных среди россиян телеграм-каналов по поиску недвижимости в Ереване также видно резкое оживление спроса, обратила внимание «Верстка». Ежедневно в нем появляются десятки новых объявлений от тех, кто уже прилетел в Армению или планирует эмиграцию осенью. Жилье ищут как семьи с детьми, так и одинокие молодые мужчины и женщины. «Кто приезжает в начале сентября, и кто хочет снять квартиру на пополам, напишите, ищу сожителя для мужа», — написала одна из участниц чата. В то же время канал о недвижимости в Армении «Метры в драмах» отмечает, что «нормальных вариантов» для съема уже нет.
По данным «Яндекс Вордстат», россияне стали активно искать «квартиры в Ереване» весной 2026 года. За неделю с 13 по 19 июля количество запросов достигло 5,2 тыс. и превысило показатели недели с 28 февраля по 6 марта 2022 года (5 тыс.), когда началась полномасштабная война в Украине. Рекордное число поисковых запросов было зафиксировано во время мобилизации осенью 2022-го (почти 10 тыс. на неделе с 19 по 25 сентября). При этом по статистике Google Trends уровень интереса россиян к квартирам в Ереване летом 2026 года уже сопоставим с началом вторжения в Украину и периодом мобилизации.
Ранее источники «Верстки» сообщили, что после сентябрьских выборов в Госдуму власти могут ввести в стране военное положение и провести мобилизацию. Слухи о последней ходят уже несколько месяцев. В частности, о подготовке новой мобилизации писали аналитики вашингтонского Института изучения войны (ISW). Не исключали ее и некоторые европейские чиновники, говорившие с The Washington Post. По их словам, на такой шаг Кремль может пойти, если высокие потери на фронте сохранятся.
Президент Украины Владимир Зеленский заявлял, что Владимир Путин собирается в рамках новой мобилизации отправить на фронт «от 300 до 500 тыс. человек». Он объяснил это тем, что с начала года, по его данным, Минобороны РФ привлекло в армию 221 тыс. контрактников, но потери за тот же период достигли 225,5 тыс. человек, из которых 131 тыс. — убитыми. Зеленский отметил, что Путин проведет мобилизацию в начале октября, «если мы не создадим ему проблем с логистикой, оружием, бензином, дизелем и если наши партнеры не введут тотальные санкции за его агрессию».