Պակիստանում փրկարարներն արդեն երկրորդ օրն է, ինչ շարունակում են որոնել աշխարհի ամենաբարձր գագաթներից մեկի՝ Բրոուդ Փիքի վրա ձնահոսքի տակ մնացած լեռնագնացներին, հայտնում է BBC News-ը։
Անհետ կորած համարվող յոթ հոգու թվում է նաև նեպալցի հայտնի լեռնագնաց Նիրմալ Պուրջան, ով նվաճել է մոլորակի բոլոր 14 8000 մետր բարձրությամբ գագաթները։
Ձնահոսքը գրանցվել է հինգշաբթի օրը Պակիստանի և Չինաստանի սահմանին՝ Կարակորումի լեռնաշղթայում գտնվող 8047 մետր բարձրությամբ լեռան վրա։ Միջազգային արշավախմբի կազմում եղել է 10 մարդ։ Պակիստանի իշխանությունների տվյալներով՝ երեք լեռնագնացների մարմիններն արդեն հայտնաբերվել են։
Զոհվածներն են՝ ամերիկուհի Մալորի Գայսը, Օմանից Նադհիրա Ահմեդ Աբդուլլա Ալ-Հարթին և նեպալցի լեռնագնաց Պուր Բահադուր Գուրունգը։
Որոնողափրկարարական աշխատանքներին միացել են տեղացի պակիստանցի լեռնագնացները, ինչպես նաև Նեպալից ժամանած արշավախմբերի մասնակիցները, որոնք ժամանակավորապես դադարեցրել են դեպի հարևան Կ2 գագաթի վերելքը։ Այնուամենայնիվ, վատ եղանակը լուրջ դժվարություններ է ստեղծում փրկարարների համար։
Պակիստանի Ալպյան ակումբի ներկայացուցիչների փոխանցմամբ՝ անօդաչու սարքերի միջոցով հաջողվել է նկատել մի քանի լեռնագնացի, սակայն նրանց վիճակի մասին դեռևս հստակ տեղեկություններ չկան։ Բացի այդ, փրկարարները մտավախություն ունեն, որ նոր ձնահոսքեր կարող են գրանցվել։
Ռազմական ուղղաթիռները պատրաստ են տարհանել տուժածներին, սակայն դրանց կիրառումը կախված է եղանակային պայմաններից։
Բրոուդ Փիքի արշավախումբը գլխավորում է ժամանակակից ամենահայտնի լեռնագնացներից մեկը՝ Նիրմալ Պուրջան։ 2019 թվականին նա համաշխարհային ռեկորդ է սահմանել՝ բարձրանալով 8000 մետրից ավելի բարձրություն ունեցող բոլոր 14 գագաթները ընդամենը 6 ամսում և 6 օրում։
Մինչ պրոֆեսիոնալ լեռնագնացությամբ զբաղվելը՝ Պուրջան ծառայել է բրիտանական բանակում, ապա՝ Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական ծովային հետևակի հատուկ ստորաբաժանումում։ Իր առաջին լուրջ վերելքը նա կատարել է 2012 թվականին՝ նվաճելով Նեպալի Լոբուչե-Իստ գագաթը։
Արշավախմբի մասնակիցների թվում է նաև Կիլի Պեմբա Շերպան, ով 15 անգամ բարձրացել է Էվերեստ և մասնակցել 2021 թվականին Կ2 լեռան պատմական ձմեռային վերելքին։
Բրոուդ Փիքը լեռնագնացների համար համարվում է ամենաբարդ գագաթներից մեկը։ Առաջին հաջողված վերելքը տեղի է ունեցել 1957 թվականին, երբ գագաթը նվաճել է ավստրիական արշավախումբը։ Այդ ժամանակվանից ի վեր հարյուրավոր լեռնագնացներ են բարձրացել լեռը, սակայն տասնյակ մարդիկ էլ զոհվել են փորձերի ժամանակ։ Ամենաողբերգական էջերից մեկը գրանցվել է 2013 թվականին, երբ Բրոուդ Փիքի վրա առնվազն 6 լեռնագնաց է զոհվել։

Спасательные команды в Пакистане второй день продолжают поиски альпинистов, попавших под лавину на Броуд-Пике — одной из высочайших вершин мира, сообщает BBC News.
Среди семи человек, которые до сих пор числятся пропавшими без вести, находится знаменитый непальский альпинист Нирмал Пурджа, покоривший все 14 восьмитысячников планеты.
Лавина сошла в четверг на горе высотой 8047 метров, расположенной в горном массиве Каракорум на границе Пакистана и Китая. В составе международной экспедиции было 10 человек. По данным пакистанских властей, тела трех альпинистов уже обнаружены.
Погибшими названы американка Малори Гайс, Надхира Ахмед Абдулла Аль-Харти из Омана и непальский альпинист Пур Бахадур Гурунг.
К поисковой операции присоединились местные пакистанские альпинисты, а также участники экспедиций из Непала, которые временно прекратили восхождения на соседнюю вершину К2. Однако плохая погода значительно осложняет работу спасателей.
По словам представителей Альпийского клуба Пакистана, с помощью дронов удалось обнаружить нескольких альпинистов, однако их состояние пока неизвестно. Спасатели также опасаются новых сходов лавин.
Военные вертолеты находятся в готовности для проведения эвакуации, однако их использование зависит от погодных условий.
Экспедицию на Броуд-Пик возглавлял Нирмал Пурджа — один из самых известных современных альпинистов. В 2019 году он установил мировой рекорд, поднявшись на все 14 горных вершин высотой более 8000 метров всего за шесть месяцев и шесть дней.
До карьеры профессионального альпиниста Пурджа служил в британской армии, а затем в специальном подразделении Королевской морской пехоты Великобритании. Свое первое серьезное восхождение он совершил в 2012 году, покорив вершину Лобуче-Ист в Непале.
Среди участников экспедиции также был Кили Пемба Шерпа, 15 раз поднимавшийся на Эверест и участвовавший в историческом зимнем восхождении на К2 в 2021 году.
Броуд-Пик считается одной из наиболее сложных вершин для альпинистов. Первое успешное восхождение состоялось в 1957 году, когда вершину покорила австрийская экспедиция. С тех пор на гору поднялись сотни альпинистов, однако десятки человек погибли во время попыток восхождения. Одним из самых трагичных стал 2013 год, когда на Броуд-Пике погибли как минимум шесть человек.