Գազայի հատվածում փրկարարները որոնողական աշխատանքների ընթացքում ավերված շենքերի փլատակների տակ հայտնաբերել են ևս 112 մարդու աճյուններ, որոնք շարունակվում են իսրայելական հարվածներից ավելի քան երկու տարի անց, հաղորդում է AFP-ն՝ հղում անելով Գազայի քաղաքացիական պաշտպանության վարչությանը։
Գերատեսչության տվյալներով, աճյունները հայտնաբերվել են Գազա քաղաքի հարավում գտնվող Սաբրա շրջանում՝ 136 ժամ տևած որոնողական աշխատանքներից հետո, որոնք հիմնականում իրականացվել են ձեռքով։ Հայտնաբերված զոհերի թվում են 40 երեխա, 38 կին և հաշմանդամություն ունեցող յոթ մարդ։
Գործողությունը տևել է գրեթե երկու շաբաթ՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) աջակցությամբ։ Գազայում կազմակերպության ներկայացուցիչ Ամանի ալ-Նաուկը հայտարարել է, որ անկլավում հազարավոր ընտանիքներ ավելի քան երկուսուկես տարի ապրում են իրենց հարազատների աճյունները գտնելու, նրանց հրաժեշտ տալու և արժանապատվորեն հուղարկավորելու հնարավորության սպասումով։
«Անհետ կորածների որոնումն ու աճյունների դուրսբերումը չափազանց կարևոր մարդասիրական հարց է», — ասել է նա։
Տեղում որոնողական գործողության ղեկավար, քաղաքացիական պաշտպանության ներկայացուցիչ Մուհամմեդ Աբու Դանը հայտնել է, որ այս շրջանում, նախնական գնահատականներով, փլատակների տակ դեռևս մնում է ևս 157 մարմին։ Ըստ նրա, փրկարարները շարունակում են ձեռքով ապամոնտաժել բետոնի բեկորներն ու մետաղական կոնստրուկցիաները։
Գազայի իշխանությունները հայտարարում են, որ հազարավոր մարդիկ դեռևս համարվում են անհետ կորած և, ենթադրաբար, գտնվում են իսրայելական ավիահարվածների հետևանքով ավերված շենքերի փլատակների տակ։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր պատերազմի սկզբից ի վեր ավելի քան 73,3 հազար զոհի մասին։ ՄԱԿ-ը այս տվյալները համարում է արժանահավատ։
Պատերազմը սկսվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների կողմից Իսրայելի հարավի վրա հարձակումից հետո, որի հետևանքով զոհվել է 1 221 մարդ, իսկ 251 մարդ գերեվարվել և տեղափոխվել է Գազայի հատված։ Այս հարվածը դարձել է Իսրայելի դեմ ամենամահաբեր հարձակումը 1948 թվականին պետության ստեղծումից ի վեր։

In the Gaza Strip, rescue workers discovered the remains of another 112 people under the rubble of destroyed buildings during search operations that have continued after more than two years of Israeli strikes, AFP reports, citing Gaza’s civil defense authority.
According to the agency, the remains were found in the Sabra area in the south of Gaza City after 136 hours of search work, which was largely carried out by hand. Among the dead recovered were 40 children, 38 women, and seven people with disabilities.
The operation lasted nearly two weeks with the support of the International Committee of the Red Cross (ICRC). The organization’s representative in Gaza, Amani al-Nawouk, said that thousands of families in the enclave have been living for more than two and a half years in the hope of finding the remains of their loved ones, saying goodbye to them, and burying them with dignity.
“The search for the missing and the recovery of remains is an extremely important humanitarian issue,” she said.
The head of the search operation at the site, civil defense representative Mohammed Abu Dan, said that, according to preliminary estimates, another 157 bodies remain under the rubble in the area. According to him, rescuers continue to manually clear chunks of concrete and metal structures.
Gaza authorities say that thousands of people are still listed as missing and are believed to be under the rubble of buildings destroyed by Israeli airstrikes.
Gaza’s Ministry of Health reported more than 73,300 dead since the start of the war. The UN considers these figures credible.
The war began after Hamas militants attacked southern Israel on October 7, 2023, killing 1,221 people and taking 251 others hostage to the Gaza Strip. The assault was the deadliest attack on Israel since the establishment of the state in 1948.