Գազայի հատվածում փրկարարները որոնողական աշխատանքների ընթացքում ավերված շենքերի փլատակների տակ հայտնաբերել են ևս 112 մարդու աճյուններ, որոնք շարունակվում են իսրայելական հարվածներից ավելի քան երկու տարի անց, հաղորդում է AFP-ն՝ հղում անելով Գազայի քաղաքացիական պաշտպանության վարչությանը։
Գերատեսչության տվյալներով, աճյունները հայտնաբերվել են Գազա քաղաքի հարավում գտնվող Սաբրա շրջանում՝ 136 ժամ տևած որոնողական աշխատանքներից հետո, որոնք հիմնականում իրականացվել են ձեռքով։ Հայտնաբերված զոհերի թվում են 40 երեխա, 38 կին և հաշմանդամություն ունեցող յոթ մարդ։
Գործողությունը տևել է գրեթե երկու շաբաթ՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) աջակցությամբ։ Գազայում կազմակերպության ներկայացուցիչ Ամանի ալ-Նաուկը հայտարարել է, որ անկլավում հազարավոր ընտանիքներ ավելի քան երկուսուկես տարի ապրում են իրենց հարազատների աճյունները գտնելու, նրանց հրաժեշտ տալու և արժանապատվորեն հուղարկավորելու հնարավորության սպասումով։
«Անհետ կորածների որոնումն ու աճյունների դուրսբերումը չափազանց կարևոր մարդասիրական հարց է», — ասել է նա։
Տեղում որոնողական գործողության ղեկավար, քաղաքացիական պաշտպանության ներկայացուցիչ Մուհամմեդ Աբու Դանը հայտնել է, որ այս շրջանում, նախնական գնահատականներով, փլատակների տակ դեռևս մնում է ևս 157 մարմին։ Ըստ նրա, փրկարարները շարունակում են ձեռքով ապամոնտաժել բետոնի բեկորներն ու մետաղական կոնստրուկցիաները։
Գազայի իշխանությունները հայտարարում են, որ հազարավոր մարդիկ դեռևս համարվում են անհետ կորած և, ենթադրաբար, գտնվում են իսրայելական ավիահարվածների հետևանքով ավերված շենքերի փլատակների տակ։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր պատերազմի սկզբից ի վեր ավելի քան 73,3 հազար զոհի մասին։ ՄԱԿ-ը այս տվյալները համարում է արժանահավատ։
Պատերազմը սկսվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների կողմից Իսրայելի հարավի վրա հարձակումից հետո, որի հետևանքով զոհվել է 1 221 մարդ, իսկ 251 մարդ գերեվարվել և տեղափոխվել է Գազայի հատված։ Այս հարվածը դարձել է Իսրայելի դեմ ամենամահաբեր հարձակումը 1948 թվականին պետության ստեղծումից ի վեր։

В секторе Газа спасатели обнаружили останки еще 112 человек под завалами разрушенных зданий в ходе поисковых работ, продолжающихся после более чем двух лет израильских ударов, сообщает AFP со ссылкой на управление гражданской обороны Газы.
По данным ведомства, останки были найдены в районе Сабра на юге города Газа после 136 часов поисковых работ, которые в значительной степени проводились вручную. Среди обнаруженных погибших — 40 детей, 38 женщин и семь человек с инвалидностью.
Операция продолжалась почти две недели при поддержке Международного комитета Красного Креста (МККК). Представитель организации в Газе Амани аль-Наук заявила, что тысячи семей в анклаве на протяжении более двух с половиной лет живут в ожидании возможности найти останки своих близких, попрощаться с ними и похоронить их с соблюдением достоинства.
«Поиск пропавших без вести и извлечение останков является чрезвычайно важным гуманитарным вопросом», — сказала она.
Руководитель поисковой операции на месте, представитель гражданской обороны Мухаммед Абу Дан сообщил, что под завалами в этом районе, по предварительным оценкам, остаются еще 157 тел. По его словам, спасатели продолжают вручную разбирать обломки бетона и металлические конструкции.
Власти Газы заявляют, что тысячи людей по-прежнему числятся пропавшими без вести и, предположительно, находятся под завалами зданий, разрушенных в результате израильских авиаударов.
Министерство здравоохранения Газы сообщало о более чем 73,3 тысячи погибших с начала войны. Эти данные считаются ООН достоверными.
Война началась после нападения боевиков ХАМАС на юг Израиля 7 октября 2023 года, в результате которого погибли 1 221 человек, а 251 человек был захвачен и доставлен в сектор Газа. Этот удар стал самым смертоносным нападением на Израиль с момента создания государства в 1948 году.