Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) աշխատակից Պատրիկ Ստիվեն Յարոչը, ով օտարերկրացիների հաշիվներից հափշտակել էր շուրջ 1 միլիոն դոլար, կամովին հանձնվել է իրավապահ մարմիններին։ Այս մասին է վկայում Վիրջինիայի օկրուգային դատարան ներկայացված գործի նյութերից։
«Յարոչը հայտարարել է, որ ինքը հասանելիություն է ստացել ՀԴԲ-ի համակարգին և գտել այն բանալիները, որոնք անհրաժեշտ էին կրիպտոքսակներից գումարն իր անձնական հաշվին փոխանցելու համար։ Նա իրականացրել է մոտ 10-12 փոխանցում և հստակ չի իմացել, թե կոնկրետ որքան գումար է յուրացրել, քանի որ այն խառնվել է իր այլ ակտիվների հետ։ Գումարը կազմել է առնվազն մեկ միլիոն դոլար», — նշված է գործի նյութերում։
Գրավոր ցուցմունքում նշվում է, որ մոտավորապես 2024 թվականի նոյեմբերին Յարոչը, աշխատելով ՀԴԲ-ի հակահետախուզության տարածքային բաժնում, հայտնաբերել է օտարերկրացիների հետ կապված կրիպտոդրամապանակներ։ Գործակալը «հիասթափված է եղել» հայտնաբերված միջոցների հարցում բյուրոյի դանդաղկոտությունից, ինչի պատճառով էլ որոշել է դրանք ելքագրել իր անձնական հաշվին։ Յարոչի խոսքով՝ ինքը երբեք չի շփվել և կապ չի հաստատել այդ գումարների տերերի հետ։
Անցյալ շաբաթ ՀԴԲ-ի աշխատակիցները խուզարկություն են իրականացրել կասկածյալի տանը։ Հուլիսի 31-ին բյուրոն ազատել է Յարոչին աշխատանքից, իսկ իրավապահ մարմինները ձերբակալել են նրան՝ հափշտակված գույքի, արժեթղթերի և դրամական միջոցների յուրացման մեղադրանքով։

Сотрудник Федерального бюро расследований (ФБР) Патрик Стивен Яроч, похитивший около $1 млн со счетов иностранцев, добровольно сдался правоохранительным органам. Это следует из материалов дела, поданного ФБР в Окружной суд Вирджинии.
«Яроч заявил, что он проник в систему ФБР и обнаружил ключи, необходимые для перевода денег из криптокошельков на свой счет. Он осуществил примерно 10-12 переводов и не знал, какая конкретно сумма была затронута, поскольку она смешалась с другими его активами. Сумма составила не менее миллиона долларов», - говорится в материалах дела.
В письменных показаниях отмечается, что примерно в ноябре 2024 года Яроч во время работы в полевом отделении ФБР в области контрразведки обнаружил связанные с иностранцами криптокошельки. Агент был «разочарован» промедлением бюро в отношении обнаруженных средств, в связи с чем он и принял решение вывести их на свой личный счет. По словам Яроча, он никогда не взаимодействовал и не связывался с кем-либо, кому могли бы принадлежать эти деньги.
На прошлой неделе сотрудники ФБР произвели обыск в доме подозреваемого. 31 июля бюро уволило Яроча, а правоохранительные органы задержали его по обвинению в присвоении краденных вещей, ценных бумаг и денежных средств.