Սիրիան համաձայնել է էապես կրճատել ռուսական նավթի ներմուծումը՝ ԱՄՆ-ի հետ երկրի նկատմամբ գործող վերջին խոշոր պատժամիջոցային կարգավիճակի վերացման շուրջ բանակցությունների շրջանակում, հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով խորհրդակցությունների ընթացքին ծանոթ երեք աղբյուրների։
Ըստ այդ աղբուրների՝ վերջին ամիսներին սիրիական իշխանությունները Վաշինգտոնին հասկացրել են, որ պատրաստ են նվազեցնել ռուսական նավթի գնումները՝ Սիրիան ԱՄՆ-ի ահաբեկչությունը հովանավորող պետությունների ցուցակից հանելու հարցի քննարկումների ընթացքում, որում երկիրը ներառվել է է 1979 թվականից։
Միաժամանակ աղբյուրներն ընդգծել են, որ ԱՄՆ-ը պաշտոնապես ռուսական նավթի ներմուծման կրճատումը որպես այդ կարգավիճակի վերացման պարտադիր պայման չի առաջադրել։
Reuters-ի տվյալներով՝ ամերիկացի ներկայացուցիչները սիրիական կողմին հայտնել են, որ ռուսական նավթի գնումների դադարեցումը «կբարձրացնի հնարավորությունները» Սիրիան ցուցակից արագ և անխոչընդոտ հանելու համար։
Ի պատասխան՝ Դամասկոսը նշել է, որ պատժամիջոցային կարգավիճակի վերացումը երկրին հնարավորություն կտա դիվերսիֆիկացնել էներգակիրների մատակարարումները։ Այժմ Սիրիան շարունակում է զգալի չափով կախված մնալ ռուսական նավթից՝ այլընտրանքային աղբյուրների բացակայության պատճառով։
Reuters-ի գնահատմամբ՝ այս տարի ռուսական նավթի մատակարարումները Սիրիա աճել են մոտ 75%-ով՝ հասնելով օրական մոտ 60 հազար բարելի, ինչը Ռուսաստանին դարձրել է երկրի համար հումքի խոշորագույն մատակարարը։
Սիրիայի էներգետիկ ոլորտի աղբյուրներից մեկը գործակալությանը հայտնել է, որ Դամասկոսն արդեն նոր նավթի մատակարարներ է փնտրում և ներմուծման կառուցվածքում «արմատական փոփոխություններ» է ակնկալում։
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունում հայտարարել են, որ Վաշինգտոնը Սիրիային կոչ է անում երկրի վերականգնման գործընթացում համագործակցել «հուսալի կորպորատիվ գործընկերների», առաջին հերթին՝ ամերիկյան ընկերությունների հետ, ինչպես նաև ակնկալում է, որ Սիրիան կպահպանի Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները։
Սպիտակ տանը, իր հերթին, հայտարարել են, որ Սիրիան ահաբեկչությունը հովանավորող պետությունների ցուցակից հնարավոր հանելու և ռուսական նավթի ներմուծման կրճատման միջև պաշտոնական կապ չկա։

Сирия согласилась существенно сократить импорт российской нефти в рамках переговоров с США об отмене последнего крупного санкционного статуса, действующего в отношении страны, сообщает агентство Reuters со ссылкой на три источника, знакомые с ходом консультаций.
По их словам, сирийские власти в последние месяцы дали понять Вашингтону, что готовы уменьшить закупки российской нефти в ходе обсуждений вопроса об исключении Сирии из американского списка государств — спонсоров терроризма, в котором страна находится с 1979 года.
При этом источники подчеркнули, что США официально не выдвигали сокращение импорта российской нефти в качестве обязательного условия для снятия этого статуса.
По данным Reuters, американские представители заявили сирийской стороне, что прекращение закупок российской нефти «повысит шансы» на быстрое и беспрепятственное исключение Сирии из списка.
В ответ Дамаск указал, что отмена санкционного статуса позволит стране диверсифицировать поставки энергоносителей. Сейчас Сирия остается в значительной степени зависимой от российской нефти из-за отсутствия альтернативных источников.
По оценке Reuters, в этом году поставки российской нефти в Сирию выросли примерно на 75% — до около 60 тыс. баррелей в сутки, что сделало Россию крупнейшим поставщиком сырья для страны.
Источник в энергетическом секторе Сирии сообщил агентству, что Дамаск уже ищет новых поставщиков нефти и ожидает «радикальных изменений» в структуре импорта.
В Госдепартаменте США заявили, что Вашингтон призывает Сирию сотрудничать с «надежными корпоративными партнерами», прежде всего американскими компаниями, в процессе восстановления страны, а также ожидает соблюдения Сирией санкций США против России.
В Белом доме, в свою очередь, заявили, что официальной связи между возможным исключением Сирии из списка государств — спонсоров терроризма и сокращением импорта российской нефти нет.