ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը մասնակցել է «Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթ Արմենիա 2026» միջոցառմանը, որը համախմբել էր տարբեր երկրների ստարտափների հիմնադիրների, ոլորտային փորձագետների, տեխնոլոգիական ընկերությունների, ինչպես նաև պետական հատվածի ներկայացուցիչների։ Այս մասին NEWS.am–ին տեղեկացնում են ՆԳՆ-ից:
Արմեն Ղազարյանը տեխնոլոգիական համայնքին է ներկայացրել Ներքին գործերի նախարարության թվայնացման օրակարգը, իրականացվող բարեփոխումները և տեխնոլոգիական ոլորտի հետ համագործակցության հնարավորությունները։
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է անձը հաստատող փաստաթղթերի նոր՝ կենսաչափական համակարգի ներդրմանը՝ նշելով, որ այն պետական ծառայությունների թվային վերափոխման կարևոր բաղադրիչներից է։ Նոր համակարգը հնարավորություն կտա բարձրացնել անձի նույնականացման հուսալիությունը, ապահովել տվյալների պաշտպանության ժամանակակից չափանիշներ և քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունները դարձնել առավել անվտանգ, արագ ու հասանելի։
Արմեն Ղազարյանը անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման ակտիվ երկխոսությանը՝ ընդգծելով, որ կենսաչափական փաստաթղթերի ամբողջական և միջազգային չափանիշներին համապատասխանող համակարգի առկայությունը վիզաների ազատականացման գործընթացի կարևոր նախապայմաններից է։
Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է նաև Բնակչության պետական ռեգիստրի վերափոխման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Նա նշել է, որ ռեգիստրը դառնալու է բնակչության վերաբերյալ հավաստի թվային տվյալների մեկ միասնական շտեմարան և փոխգործելիություն է ապահովելու պետական այլ թվային համակարգերի հետ։
ՆԳ նախարարի տեղակալի խոսքով՝ ՆԳՆ թվայնացման օրակարգի նպատակն է ոչ միայն գործող ծառայությունները տեղափոխել թվային միջավայր, այլև վերանայել դրանց տրամադրման ամբողջ գործընթացը՝ ծառայությունները դարձնելով քաղաքացու համար առավել պարզ և հարմարավետ։
«Seaside Startup Summit Armenia 2026»-ն անցկացվել է ՀՀ կառավարության հովանու ներքո և համախմբել շուրջ 2000 մասնակցի՝ ավելի քան 50 երկրից։ Սամմիթի շրջանակում կազմակերպվել է նաև «Government Day» խորագրով միջոցառում, որի նպատակը պետական կառույցների ոլորտային խնդիրների և դրանց համար առաջարկվող թվային լուծումների ներկայացումն էր։

Заместитель министра внутренних дел Армен Казарян принял участие в мероприятии «Seaside Startup Summit Armenia 2026», которое объединило основателей стартапов из разных стран, отраслевых экспертов, технологические компании, а также представителей государственного сектора.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства внутренних дел республики, Казарян представил технологическому сообществу повестку оцифровки ведомства, проводимые реформы и возможности сотрудничества с технологической сферой.
Замминистра коснулся внедрения новой биометрической системы документов, удостоверяющих личность, отметив, что она является одним из важных компонентов цифровой трансформации государственных услуг. Новая система позволит повысить надежность идентификации личности, обеспечить современные стандарты защиты данных и сделать предоставляемые гражданам услуги более безопасными, быстрыми и доступными.
Казарян также затронул активный диалог между Арменией и Европейским Союзом по либерализации визового режима, подчеркнув, что наличие полноценной системы биометрических документов, соответствующей международным стандартам, является одной из важных предпосылок процесса либерализации визового режима.
Он также представил работы, проводимые в направлении трансформации Государственного регистра населения. По его словам, регистр станет единой базой достоверных цифровых данных о населении и будет обеспечивать взаимодействие с другими государственными цифровыми системами.
Отметим, что «Seaside Startup Summit Armenia 2026» прошел под патронатом правительства Армении и объединил около 2000 участников более чем из 50 стран. В рамках саммита было также организовано мероприятие под названием «Government Day», целью которого стало представление отраслевых проблем государственных структур и предлагаемых для них цифровых решений.