Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը «ՍիվիլՆեթին» տված հարցազրույցում ներկայացրել է, թե ինչ սկզբունքով և ժամանակացույցով է իրականացվելու անցումը ԻԿԱՕ-ի չափանիշներին լիովին համապատասխանող նոր կենսաչափական համակարգին։
«Մեր քաղաքացիները շատ շուտով հնարավորություն կունենան օգտվելու անձը հաստատող նոր՝ կենսաչափական փաստաթղթերի համակարգից։ Վերջին տարիներին մենք բազմիցս խոսել ենք այս ծրագրի մասին, և այսօր արդեն կարող եմ ասել, որ դրա գործարկման պահն իսկապես մոտ է»,- նշել է նախարարը։
✅Կենսաչափական համակարգը կգործարկվի այս տարվա աշնանը։ Առաջին փուլում կբացվի 14 սպասարկման գրասենյակ, իսկ մինչև հաջորդ տարվա մարտ դրանց թիվը կհասնի 23-ի։ Այս գրասենյակներում քաղաքացիները ոչ միայն կստանան նոր նմուշի կենսաչափական փաստաթղթեր, այլև կօգտվեն ժամանակակից և որակապես նոր սպասարկման մշակույթից։
✅Հայաստանի Հանրապետության կողմից տրամադրվող անձը հաստատող բոլոր փաստաթղթերը կլինեն կենսաչափական։ Նոր համակարգի գործարկումից հետո հին նմուշի փաստաթղթեր այլևս չեն արտադրվի, հետևաբար, հին նմուշի անձնագրի վավերականության ժամկետի ավարտից հետո քաղաքացիները կստանան արդեն նոր՝ կենսաչափական փաստաթուղթ։
✅Վավեր անձնագիր ունեցող քաղաքացին պարտավորված չի լինի այն փոխարինել նորով, բայց ցանկության դեպքում իհարկե իրավունք կունենա։ Եթե գործող փաստաթուղթը մինչև վավերականության ժամկետի ավարտը վնասվել է, կորել է, դրա վիզայի էջերը լրացել են կամ այն որևէ այլ պատճառով ենթակա է փոխանակման, ապա նոր փաստաթուղթը կտրամադրվի արդեն կենսաչափական ձևաչափով։
ԻԿԱՕ-ի չափանիշներին չհամապատասխանող անձնագրերը շրջանառությունից դուրս կգան փուլային եղանակով։
«Մենք չենք ընտրել կոշտ կամ քաղաքացիների համար անհարմար լուծում։ Այս պահին վերջնաժամկետ սահմանված չէ, սակայն բնական է, որ ապագայում Հայաստանի Հանրապետությունում շրջանառության մեջ պետք է մնան միայն ԻԿԱՕ-ի չափանիշներին համապատասխանող անձնագրերը։ Սա միջազգայնորեն ընդունված ստանդարտ է, և մենք հետևողականորեն շարժվում ենք այդ ուղղությամբ»,- ընդգծել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը:

Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян в интервью «CivilNet» представила, по каким принципам и в какие сроки будет осуществлён переход к новой биометрической системе, полностью соответствующей стандартам ИКАО.
«Наши граждане уже очень скоро получат возможность пользоваться новой системой биометрических документов, удостоверяющих личность. В последние годы мы многократно говорили об этой программе, и сегодня я уже могу сказать, что момент её запуска действительно близок», — отметила министр.
✅Биометрическая система будет запущена осенью этого года. На первом этапе будут открыты 14 офисов обслуживания, а до марта следующего года их число достигнет 23. В этих офисах граждане не только получат биометрические документы нового образца, но и смогут воспользоваться современным и качественно новым уровнем сервиса.
✅Все документы, удостоверяющие личность, выдаваемые Республикой Армения, будут биометрическими. После запуска новой системы документы старого образца больше не будут изготавливаться, следовательно, после истечения срока действия паспорта старого образца граждане будут получать уже новый — биометрический документ.
✅Гражданин, имеющий действующий паспорт, не будет обязан заменять его новым, но при желании, конечно, будет иметь на это право. Если действующий документ до истечения срока его действия был повреждён, утерян, его визовые страницы закончились или он по какой-либо иной причине подлежит замене, то новый документ будет предоставлен уже в биометрическом формате.
Паспорта, не соответствующие стандартам ИКАО, будут выводиться из обращения поэтапно.
«Мы не выбрали жёсткое или неудобное для граждан решение. На данный момент крайний срок не установлен, однако естественно, что в будущем в обращении в Республике Армения должны оставаться только паспорта, соответствующие стандартам ИКАО. Это международно признанный стандарт, и мы последовательно движемся в этом направлении», — подчеркнула министр внутренних дел Арпине Саргсян.