Կատարի էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ Ալ Թանին հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են վերջին զարգացումները Մերձավոր Արևելքում, ներառյալ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարվածության թուլացմանն ուղղված ջանքերը, հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Ինչպես հայտնել են Կատարի էմիրի գրասենյակից, զրուցակիցները դիտարկել են նաև Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև տարաձայնությունների նվազեցմանն ուղղված միջոցառումները։
Ըստ հայտարարության՝ Թրամփը բարձր է գնահատել Կատարի դերը դիվանագիտական ջանքերին աջակցելու և երկխոսությանը նպաստելու գործում։ Իր հերթին, շեյխ Թամիմն ընդգծել է բանակցությունների շարունակման անհրաժեշտությունը և բոլոր կողմերին կոչ է արել պահպանել հունիսի կեսերին համաձայնեցված՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի դրույթները։

Эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани провел телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом, в ходе которого стороны обсудили последние события на Ближнем Востоке, включая усилия по деэскалации напряженности между США и Ираном, передаёт Al Jazeera.
Как сообщили в канцелярии эмира Катара, собеседники также рассмотрели меры по сокращению разногласий между Вашингтоном и Тегераном.
Согласно заявлению, Трамп высоко оценил роль Катара в поддержке дипломатических усилий и содействии диалогу. В свою очередь шейх Тамим подчеркнул необходимость продолжения переговоров и призвал все стороны соблюдать положения меморандума о взаимопонимании между США и Ираном, согласованного в середине июня.