Իրանն ու Օմանը առաջընթաց են գրանցել Հորմուզի նեղուցում նավարկությունը վերսկսելու վերաբերյալ համաձայնության ձեռքբերման հարցում, ինչը կարող է բեկում դառնալ և օգնել վերջ դնել Մերձավոր Արևելքում պատերազմին, հայտնել են The Associated Press-ին պաշտոնյաները։
Մշակվող համաձայնության համաձայն՝ նավերը Պարսից ծոց կմտնեն Իրանի վերահսկողության տակ գտնվող երթուղով և դուրս կգան Օմանի վերահսկողության տակ գտնվող երթուղով, ընդ որում կգանձվեն վճարներ անվտանգության ապահովման և ծովային միջավայրի պահպանման համար։
Նրանք նշել են, որ բանակցությունները դեռ շարունակվում են, և որ վերջնական համաձայնությունը կարող է այլ տեսք ունենալ, իսկ ցանկացած գործարք կապված կլինի իրանական նավահանգիստների ամերիկյան շրջափակման վերացման հետ։
Ցանկացած համաձայնություն, որը կձևակերպի Իրանի վերահսկողությունը նեղուցի նկատմամբ, կդառնա զգալի ռազմավարական հաղթանակ Թեհրանի համար։ Այդ պատճառով ԱՄՆ-ը կարող է փորձել արգելափակել գործարքը՝ հրաժարվելով հանել շրջափակումը։
Ամերիկացի պաշտոնյան հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է հավատարիմ մնալ ստատուս քվոյին վերադառնալուն, որի պայմաններում «կողմերից ոչ մեկը չի վերահսկում նավարկության գոտիները կամ դրանցով տարանցման հնարավորությունը»։

Iran and the Gulf Arab state of Oman have made progress toward a deal to reopen the Strait of Hormuz, a potential breakthrough that could help wind down the war in the Middle East, regional officials said Tuesday, AP reports.
Under the emerging agreement, ships would enter the Persian Gulf through an Iranian-controlled route and exit through a route controlled by Oman, with service fees charged for providing security and preserving the maritime environment, two regional officials told AP.
They said negotiations are still underway and that the final agreement could take a different form, with any deal linked to lifting the US blockade on Iran’s ports.
Any agreement formalizing Iran’s control of the strait would mark a significant strategic victory for Tehran. For that reason, the US could seek to block the deal by refusing to lift the blockade.
A US official familiar with the negotiations said the US remains committed to returning to the status quo in which “no party controls the lanes or the ability to transit through them.”