Իրանն ու Օմանը առաջընթաց են գրանցել Հորմուզի նեղուցում նավարկությունը վերսկսելու վերաբերյալ համաձայնության ձեռքբերման հարցում, ինչը կարող է բեկում դառնալ և օգնել վերջ դնել Մերձավոր Արևելքում պատերազմին, հայտնել են The Associated Press-ին պաշտոնյաները։
Մշակվող համաձայնության համաձայն՝ նավերը Պարսից ծոց կմտնեն Իրանի վերահսկողության տակ գտնվող երթուղով և դուրս կգան Օմանի վերահսկողության տակ գտնվող երթուղով, ընդ որում կգանձվեն վճարներ անվտանգության ապահովման և ծովային միջավայրի պահպանման համար։
Նրանք նշել են, որ բանակցությունները դեռ շարունակվում են, և որ վերջնական համաձայնությունը կարող է այլ տեսք ունենալ, իսկ ցանկացած գործարք կապված կլինի իրանական նավահանգիստների ամերիկյան շրջափակման վերացման հետ։
Ցանկացած համաձայնություն, որը կձևակերպի Իրանի վերահսկողությունը նեղուցի նկատմամբ, կդառնա զգալի ռազմավարական հաղթանակ Թեհրանի համար։ Այդ պատճառով ԱՄՆ-ը կարող է փորձել արգելափակել գործարքը՝ հրաժարվելով հանել շրջափակումը։
Ամերիկացի պաշտոնյան հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է հավատարիմ մնալ ստատուս քվոյին վերադառնալուն, որի պայմաններում «կողմերից ոչ մեկը չի վերահսկում նավարկության գոտիները կամ դրանցով տարանցման հնարավորությունը»։

Иран и Оман добились прогресса в достижении соглашения о возобновлении судоходства в Ормузском проливе, что может стать прорывом и помочь положить конец войне на Ближнем Востоке, сообщили The Associated Press официальные лица.
Согласно разрабатываемому соглашению, суда будут заходить в Персидский залив по маршруту, контролируемому Ираном, и выходить по маршруту, контролируемому Оманом; при этом будут взиматься сборы за обеспечение безопасности и сохранение морской среды.
Они заявили, что переговоры все еще продолжаются и что окончательное соглашение может принять другую форму, причем любая сделка будет связана с отменой американской блокады иранских портов.
Любое соглашение, формализующее контроль Ирана над проливом, стало бы значительной стратегической победой для Тегерана. По этой причине США могут попытаться заблокировать сделку, отказавшись снять блокаду.
Американский чиновник заявил, что США по-прежнему привержены возвращению к статус-кво, при котором «ни одна из сторон не контролирует полосы движения или возможность транзита через них».