ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն օրենք է ստորագրել, որով սահմանափակումներ են սահմանվում արտասահմանում գտնվող և մի շարք հոդվածներով քրեական կամ վարչական պատժից խուսափող քաղաքացիների համար, փոխանցում է РБК-ն:
Փաստաթղթի համաձայն՝ նման անձանց արգելվում է գրանցվել որպես անհատ ձեռնարկատեր կամ անհատ ձեռնարկատեր: Օրենքը նախատեսում է դրամական միջոցների և այլ գույքի սառեցման հնարավորություն, ինչպես նաև որոշակի հյուպատոսական ու նոտարական գործողությունների սահմանափակումներ (այդ թվում՝ ամուսնության գրանցման նկատմամբ): Բանկերը չեն կարող նշված անձանց հասանելիություն տալ իրենց ծրագրային ապահովմանը՝ ֆինանսական փոխանցումներ կատարելու համար:
Բացի այդ, օրենքը սահմանափակում է տրանսպորտային միջոցներ վարելն ու նոր ավտոմեքենաներ գրանցելը, անշարժ գույքի հետ գործարքներ ձևակերպելը, ինչպես նաև նախատեսում է հրաժարում վարկերի, փոխառությունների, լիցենզիաների ու հավատարմագրերի տրամադրումից: Արգելվում է նաև էլեկտրոնային եղանակով պետական ծառայությունների մատուցումը, էլեկտրոնային ստորագրության կիրառումը և լիազորագրով իրավաբանական նշանակություն ունեցող գործողությունների իրականացումը:
Այս միջոցները կգործեն անձին Արդարադատության նախարարության հատուկ ցուցակում ներառելուց հետո՝ երեք պայմանի համատեղման դեպքում․ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռի կամ վարչական որոշման առկայություն, պատժից խուսափելու և ՌԴ սահմաններից դուրս գտնվելու հաստատված փաստեր:

Президент России Владимир Путин подписал закон, вводящий ограничения для граждан, находящихся за границей и уклоняющихся от исполнения уголовного или административного наказания по ряду статей, передает РБК.
Согласно документу, таким лицам запрещается регистрироваться в качестве индивидуальных предпринимателей и самозанятых. Документ предусматривает возможность блокировки денежных средств и другого имущества, ограничения на отдельные консульские и нотариальные действия, включая заключение брака. Банкам запрещается предоставлять таким гражданам доступ к своему программному обеспечению для осуществления денежных переводов.
Кроме того, закон накладывает ограничения на управление транспортными средствами и регистрацию новых автомобилей, оформление сделок с недвижимостью, а также предусматривает отказ в выдаче кредитов и займов, лицензий и аккредитаций, предоставлении госуслуг в электронном виде, запрет на использование электронной подписи и совершение юридически значимых действий по доверенности.
Меры будут применяться после включения человека в специальный перечень Минюста и при наличии трех условий: вступившего в силу приговора суда или постановления по ряду административных статей, подтвержденного факта уклонения от исполнения наказания и подтвержденного нахождения за пределами России.