Պակիստանի նախկին պետնախարար և Ազադ Ջամմուի և Քաշմիրի օրենսդիր ժողովի վերջերս ընտրված պատգամավոր Ռուքսար Ահմեդը Մեծ Բրիտանիայում հայտնվել է հետաքննվել է՝ հանցավոր խմբավորման կազմում անչափահասների բռնաբարության և երեխաների թրաֆիքինգի կասկածանքով, գրում է The Guardian-ը։
Ըստ պարբերականի տվյալների՝ 62-ամյա Ահմեդը ձերբակալվել էր Մանչեսթերի օդանավակայանում 2024 թվականի հուլիսին։ Քննիչները նրան կասկածում են 1990-ականների սկզբին Մանչեսթերի մանկական հաստատությունների սաների նկատմամբ սեռական բռնությանը մեղսակցելու մեջ, այն ժամանակ նա մոտ 30 տարեկան էր։
Հարցաքննությունից հետո քաղաքական գործչին գրավի դիմաց ազատ են արձակել շ։ Անցյալ ամիս նա պետք է կրկին ներկայանար ոստիկանություն, սակայն չի գնացել՝ վկայակոչելով վատ ինքնազգացողությունը և թռիչքի անհնարինությունը։ Միաժամանակ, սոցիալական ցանցերում լուսանկարներ են հայտնվել, որոնցում Ահմեդը նախընտրական քարոզարշավ է իրականացնում Պակիստանում։
Անցյալ շաբաթ նա ընտրվել է Ազադ Ջամմուի և Քաշմիրի օրենսդիր ժողովի պատգամավոր Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆի կուսակցությունից՝ Պակիստանի մահմեդական լիգայից (Նավազ):
Հետաքննությունը վերաբերում է մի քանի կանանց հայտարարություններին, որոնք պնդում են, որ մանկության տարիներին Մանչեսթերում դարձել են սեռական բռնության և մարդկանց թրաֆիքինգի զոհ այսպես կոչված «գրումինգի հանցախմբի» մասնակիցների կողմից:
Ըստ The Guardian-ի տեղեկությունների՝ եթե Ահմեդը կրկին սահմանված ժամկետում չներկայանա ոստիկանություն, Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններն, ըստ ամենայնի, նրան ձերբակալելու հրամանագիր կտրամադրեն կամ արտահանձնման գործընթաց կսկսեն։

Бывший государственный министр Пакистана и недавно избранный депутат законодательного собрания Азад Джамму и Кашмира Руксар Ахмед оказался под следствием в Великобритании по подозрению в изнасиловании несовершеннолетних и торговле детьми в составе преступной группы. Об этом сообщает The Guardian.
По данным издания, 62-летний Ахмед был задержан в аэропорту Манчестера в июле 2024 года. Следователи подозревают его в причастности к сексуальному насилию над воспитанницами детских учреждений в Манчестере в начале 1990-х годов, когда ему было около 30 лет.
После допроса политика отпустили под залог. В прошлом месяце он должен был вновь явиться в полицию, однако не приехал, сославшись на плохое самочувствие и невозможность перелета. При этом в соцсетях появились фотографии, на которых Ахмед ведет предвыборную кампанию в Пакистане.
На прошлой неделе он был избран депутатом законодательного собрания Азад Джамму и Кашмира от партии премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа — Пакистанской мусульманской лиги (Наваз).
Расследование касается заявлений нескольких женщин, которые утверждают, что в детстве стали жертвами сексуального насилия и торговли людьми со стороны участников так называемой «банды груминга» в Манчестере.
По информации The Guardian, если Ахмед вновь не явится в полицию в установленный срок, власти Великобритании могут выдать ордер на его арест или начать процедуру экстрадиции.