Իրանի և Օմանի միջև Հորմուզի նեղուցի շուրջ տիրող իրավիճակի վերաբերյալ բանակցություններում մնացել է ընդամենը մեկ կամ երկու չլուծված հարց, Al Jazeera-ին հայտնել է իրանական բարձրաստիճան դիվանագիտական աղբյուրը։
Նրա խոսքով՝ այդ տարաձայնությունները «առանձնապես բարդ չեն թվում», և «այլ կողմերի բացասական միջամտության» բացակայության դեպքում համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել արդեն առաջիկա մեկ-երկու օրվա ընթացքում։
Աղբյուրը նաև հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցը չի փակվել Իրանի և Օմանի միջև եղած տարաձայնությունների պատճառով։ Նրա խոսքով՝ նեղուցով նավարկության հնարավոր փակումը կամ վերսկսումը կախված կլինի ԱՄՆ-ի գործողություններից, որոնք Թեհրանը կարող է դիտարկել որպես միջազգային իրավունքի խախտում։
Բացի այդ, աղբյուրը հայտնել է, որ այս պահին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին չի այցելի Իսլամաբադ։ Այնուամենայնիվ, նման այցը կարող է տեղի ունենալ ավելի ուշ՝ կախված դիվանագիտական գործընթացի զարգացումներից։

В переговорах между Ираном и Оманом по ситуации вокруг Ормузского пролива остаются нерешенными лишь один или два вопроса, сообщил Al Jazeera высокопоставленный иранский дипломатический источник.
По его словам, эти разногласия «не выглядят особенно сложными», и при отсутствии «негативного вмешательства других сторон» соглашение может быть достигнуто уже в ближайшие день-два.
Источник также заявил, что Ормузский пролив не был закрыт из-за разногласий между Ираном и Оманом. По его словам, возможное закрытие или возобновление судоходства через пролив будет зависеть от действий США, которые Тегеран может расценить как нарушение международного права.
Кроме того, источник сообщил, что в настоящее время поездка министра иностранных дел Ирана Аббаса Аракчи в Исламабад не планируется. Однако такой визит может состояться позднее — в зависимости от развития дипломатического процесса.