2026 թվականի սեպտեմբերի 15-ին, ժամը՝ 11։00-ին, Սահմանադրական դատարանը քննելու է ԹՐԻՓՓ-ի Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը։ Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Նաեւ այսօր կայացել է Արարատ Միրզոյանի եւ խաղաղության առաքելությունների հարցերով ԱՄՆ հատուկ բանագնացի ավագ խորհրդական Արյե Լայթսթոունի համդիպումը, որին ներկա է գտնվել նաև Թրանս-Կասպյան ձեռնարկությունների հիմնադրամի նախագահ եւ ըստ շրջանառվող լուրերի՝ ՀՀ-ում մի քանի խոշոր ընկերությունների իրական շահառու Կոնստանտին Սոկոլովը»։

Конституционный суд Армении в 11:00 часов 15 сентября рассмотрит вопрос соответствия TRIPP Конституции. Об этом написала на своей странице в Facebook специалист по конституционному праву Гоар Мелоян.
«Сегодня также состоялась встреча Арарата Мирзояна и старшего советника специального посланника США по вопросам миротворческих миссий Арье Лайтстоуна, на которой присутствовал и президент Фонда транскаспийских предприятий и, по муссируемым слухам, реальный бенефициар нескольких крупных компаний в Армении Константин Соколов», - отметила Мелоян.