Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը պատմել է երկրի նոր գերագույն առաջնորդի հետ իր հանդիպումների մասին՝ նշելով նրա «տրամաբանականությունը, համբերատարությունը և երկխոսության համար բաց լինելը», հաղորդում է Mehr-ը։
Իրանական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ բազմիցս երկրի առաջնորդի հետ քննարկել է ներքին խնդիրներն ու կառավարության աշխատանքը։
Ըստ նրա՝ այդ հանդիպումների ընթացքում ինքը կարող էր «բացահայտ արտահայտել այն ամենը, ինչ կար հոգում», իսկ զրուցակիցը արձագանքում էր «ըմբռնումով և տրամաբանությամբ»։
«Անձը, որին ես տեսա բարոյականության, տրամաբանության և համեստության տեսանկյունից, իսկապես բացառիկ էր»,- ասել է Փեզեշքիանը։
Իրանի նախագահը նաև հայտարարել է, որ նոր առաջնորդի կերպարը, որը երբեմն ձևավորվում է հանրային տարածքում, չի համապատասխանում իր անձնական տպավորություններին։
Ըստ նրա՝ առաջնորդին վերագրվող որոշ հայտարարություններ տարբերվում են նրանից, ինչ ինքը նկատել է անձնական շփումների ընթացքում։
Փեզեշքիանը հավելել է, որ ներկա իրավիճակում կարևոր է պահպանել անմիջական հաղորդակցության և առկա խնդիրների քննարկման հնարավորությունը։

Президент Ирана Масуд Пезешкиан рассказал о своих встречах с новым верховным лидером страны, отметив его «логичность, терпение и открытость к диалогу», передаёт Mehr.
В интервью иранским СМИ Пезешкиан заявил, что неоднократно обсуждал с лидером страны внутренние проблемы и работу правительства.
По его словам, во время этих встреч он мог «открыто выражать все, что было у него на душе», а собеседник реагировал «с пониманием и логикой».
«Личность, которую я увидел с точки зрения морали, логики и скромности, действительно была исключительной», — сказал Пезешкиан.
Президент Ирана также заявил, что образ нового лидера, который иногда формируется в публичном пространстве, не соответствует его собственным впечатлениям.
По его словам, некоторые высказывания, приписываемые лидеру, отличаются от того, что он наблюдал во время личных контактов.
Пезешкиан добавил, что в нынешней ситуации важно сохранять возможность прямого общения и обсуждения существующих проблем.